Художествена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е продължено от сина.
Когато всяко лято се прибира в родния си край от Турция, работещият като скулптор Юсеин Юсуф малко по малко изгражда и обогатява пространството около чешмата и беседката. Подобно на траки, римляни и други преминали през Родопите култури, той също мечтае да остави след себе си следа. В замяна търси удовлетворението от това, че минувачите се спират, радвайки се на крайпътната чешма.
Четири десетилетия от първия положен камък пространството е изпълнено с десетки мраморни миниатюри. За съжаление, не всички посетители се отнасят с внимание и пазят сътвореното.
“Има счупени, изцапани и захвърлени мраморни плочи. Мраморът съм го носил от Измир. Но не се сърдя. Очаквам, че има и такива хора”, казва Юсеин Юсуф пред БТА.
Майсторът на крайпътната чешма вече замисля следващия си проект, с който да дообогати своята художествена галерия сред природата. Зарича се, че докато е жив, ще продължи това свое дело.
Снимки: БТА
Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..