Сред журналистите в Сърбия, на чиито телефони е бил инсталиран шпионски софтуер, е Славиша Миланов от Цариброд (Димитровград), който работи за местния сайт за новини на български и сръбски език ФАР, пише в доклад на "Амнести интернешънъл". В доклада, озаглавен "Цифров затвор", са цитирани дигитални доказателства и свидетелства от активисти и журналисти, които са заявили пред "Амнести интернешънъл", че мобилните им устройства са били компрометирани през последните месеци, предава БТА.
Работата на Миланов е съсредоточена върху разследваща журналистика и новини за местни политици, включително чувствителни теми като харченето на обществени средства и корупция, се посочва в доклада.
"С колегата ми Петър Виденов (главен редактор на ФАР) на 21 февруари на влизане в Пирот ни спря пътна полиция. Полицаят ми каза, че трябва да отида в полицейското управление, за да ми направят тест за психотропни вещества", разказа Миланов пред сръбската редакция на телевизия N1. На входа са му взели телефона, а резултатите от тестовете са били отрицателни. Вместо да бъде освободен, той е отведен от цивилни полицаи в друго управление в Пирот.
В доклада на "Амнести интернешънъл" пише, че Миланов посочил пред правозащитната организация, че е бил разпитван за журналистическата си дейност и финансирането на информационния портал ФАР. След разпита телефонът му бил върнат и той е освободен. Лабораторията за сигурност на "Амнести интернешънъл" е извършила анализ на мобилния телефон на Миланов и в него са открити следи, потвърждаващи, че шпионското приложение „NoviSpy“ е било тайно инсталирано на мобилния му телефон по време на разпита му, пише в доклада.
На 5 декември 2024 г. посланикът на България в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, Тихомир Стойчев, връчи акредитивните си писма на Н. В. Крал Чарлз III на официална церемония в Бъкингамския дворец, съобщиха днес от МВнР...
В Париж днес ще бъде връчена наградата "Маларме" за 2024 г. на Мари Врина-Николов, присъдена за превода ѝ на френски език на стихосбирката "Там, където не сме" /Là où nous ne sommes pas/ на Георги Господинов. Наградата за чуждестранен превод..
Сдружение "ГЛАС" – Босилеград събра в поредица от 25 видео репортажа истории от миналото и настоящето на повечето босилеградски села, населявани от етнически българи. Видеата могат да бъдат проследени чрез портал „Гласпресс” и Българската..
На 5 декември 2024 г. посланикът на България в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, Тихомир Стойчев, връчи акредитивните си..