Както всяко ново начало и 2025 година настъпва с надежда и вяра в по-добрите дни, с наричания за мир, щастие и любов. Приповдигнато настроение и усмивки завладяха България на прага й, а в първия ден от Голям Сечко, както е известен в българската традиция януари, Православната ни църквата чества църковния учител, християнски мислител, философ и писател - Св. Василий Велики. Във всички епархии се отслужва Василиева Света литургия, а народът отбелязва Васильовден. На Василий Велики принадлежи идеята за активното милосърдие и добротворство като израз на Христовия закон на любовта и прошката. Сякаш не случайно именно на това се уповава в своя живот и творчество певецът, който днес празнува имен ден - Васко Василев-Базилио.
През март 2023 година Васко Василев гостува на Радио България по повод концерта "С благодатната сила на песента", посветен на 40 години сценична дейност. Днес, с настъпването на 2025 година той подготвя голям концерт, с който ще отбележи и четири десетилетия от приемането му в семейството на Голямата къща - БНР.
"Винаги поривът да излизам на сцена, да работя, да творя, да пея е бил голям стимул за мен. Обявиха конкурси за хоровата капела "Светослав Обретенов" и за солисти в Националното радио в смесен хор. Явих се и на двете прослушвания и ме взеха и на двете места. В един момент реших да остана в Смесения хор на радиото, защото ме предразположи и диригентът Михаил Милков. Тогава той намери в мен един сериозен потенциал и положи много усилия да ме моделира така, както би искал да изглежда един певец по отношение на репертоар, на работа, на дисциплина. Виждаше, че имам желание, както и всички мои колеги по онова време имахме много силен порив да творим. А и този период беше един от много силните периоди на Смесения хор на БНР. Ние пътувахме около шест месеца в годината извън България, жънехме много сериозни успехи във Франция, в Италия, в Германия, Швейцария, Израел, Япония... Повече ни познаваха по света, отколкото в България"– с нескрита гордост разказва за златните години на хоровата си история Васко. Така, от края на 80-те до средата на 90-те година на XX век той е част от тази мелодична визитна картичка на България. Репертоарът на Смесения хор е бил предимно оперен, "като сме пели почти всички известни оперни заглавия"– припомня певецът. Факт, който го среща с едни от най-големите светила на оперното изкуство, сред които и примата Гена Димитрова. Тя харесала младия Базилио като изпълнител в операта "Набуко" и на драго сърце му преподавала вокално майсторство в продължение на няколко седмици.
"Страшно много красиви мигове и моменти, дори и този през 2001 година на "Стад дьо Франс" в Париж, когато Смесеният хор на БНР участваше в "Аида" пред повече от 80 000 души – слизайки от сцената, всеки искаше да ни докосне, да ни пипне и да бъде част от нас. Това е силата на музиката и духовното удовлетворение, което изпитва един изпълнител когато раздаде себе си."
Изключително лично, с доза смирение, но пълно отдаване Базилио приема и ролята си на изпълнител на църковнославянски песнопения. В последните години вярата е много голяма и неразривна част от живота и творчеството му, за което свидетелства и концертът "С благодатната сила на песента" преди две години.
"Няма никога да забравя един от концертите, в който от първите редове няколко дами излязоха от катедралата, разплакани от екстаза, който са изпитали от самото наше изпълнение на църковнославянските песни."
Наред с годините история като част от Смесения хор на БНР Васко Василев- Базилио има и своя солова кариера, в която пее популярна музика, фолклор, изнася концерти у нас и по света, издава няколко албума и винаги остава свързан с родината си. Българската публика е много специална, особено когато тя се намира извън пределите на родината, казва музикантът.
"Те са много по чувствителни на темата българщина, защото не живеят в родината. Те следят дистанционно всичко онова, което се случва, носят я в сърцето си и естествено в този момент емоционалната им нагласа е по-силно изразена. Те са много благодарни на това, което изпълняваме и им предоставяме като духовна храна. Незабравими са миговете, когато човек пее в чужбина и вижда очите на българите, които седят и слушат. Навсякъде българското изкуство е проводник на емоция, на позитивност, на зареждане. И наистина аз съм безкрайно щастлив, че като певец, толкова много години в Националното радио и като самостоятелен изпълнител, съм бил проводник на такава красота и емоционална нагласа в душите на слушателите"– заключава днес Васко.
А тази благодарност и изминат път ще бъдат в основата на нов албум с църковнославянски песнопения. Ще се роди една творческа биография, която самият певец пише и предстои да бъде издадена през настоящата 2025 година. В нея важна роля е отредена на БНР, пътуванията със Смесения хор и вълшебството на музиката. Предстои съвсем скоро да бъде обявена и дата за голям концерт, посветен на годишнината, а рамката на всичко това ще бъде защитата на докторската му дисертация в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", посветена на Николай Райнов- боготърсач и богоборец. "С всичко това ще приключи един много важен творчески, духовен и житейски цикъл за мен като личност" – признава категорично той. Нещото, което няма да се промени обаче е силата на музиката и дарбата, чрез която той прави хората щастливи и по-добри. А на слушателите на Радио България Васко Василев-Базилио пожелава:
"Пожелавам на всички здраве, вяра в Бога, доброто и любовта. Бъдете винаги вдъхновени, търсете в живота светлината в себе си, духовната сила, да го изживеете достойно и да откриете и вие своята песен и своя неповторим талант. Това аз правя вече дълги години с моята вяра в човека и в Господ Иисус Христос. Аз пея моята песен, слава на Бога за всичко!"
Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..