Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учените от БАН подкрепиха единството БПЦ–БП

Българска академия на науките
Снимка: БАН

Събранието на академиците и член-кореспондентите при Българската академия на науките (САЧК), което обединява всички членове от научни и творчески направления на Академията, прие Становище в подкрепа на Българската православна църква - Българска патриаршия. В документа се посочва, че САЧК твърдо и категорично заявяват "подкрепата си към Българската православна църква - Българска патриаршия, която е неотделим член на Едната Света, Съборна и Апостолска църква". БПЦ-БП е Поместна автокефална църква и се намира във вероучително и канонично единство, молитвено и евхаристийно общение с Поместните православни църкви. Признакът, че една църква е православна, се доказва само чрез членството ѝ в Едната и Единна, Света Съборна и Апостолска църква. Затова друга организация на вярващите не може да носи наименованието "православна църква". Като припомнят нормите на каноничното право, учените от БАН изтъкват, че Вселенското православие, признава на територията на една държава само една православна църква и това в България е Българската православна църква, наречена Българска патриаршия. Затова и законодателят, в съответствие с чл. 13, ал. 3 от Конституцията, признава само тази Българска православна църква, която е утвърдена по каноните на източното православие, напомнят учените.

САЧК подчертава, че БПЦ-БП е единствен правоприемник на Плисковската архиепископия, Преславската патриаршия, Охридската архиепископия, Търновската патриаршия и Българската екзархия. Тя е единна и неделима.

"Като институционален изразител и представител на традиционното източноправославно вероизповедание в Република България и за всички българи по света, Българската православна църква - Българска патриаршия има историческа роля за българската държава и за запазването ни като народ. Тя е пазител на Духовното!"



Учените от БАН изтъкват още, че Църквата е богочовешки организъм, за който важат не само човешките закони, но и каноните на вярата, отразяващи божествения ред. Незачитането на нейните норми от човешкото правосъдие, я лишава от изключителния ѝ характер и принизява богослужението до обикновени отношения между светски юридически лица. Човешкото правораздаване не е Божественото свещенослужение, което религията е призвана от Бог да извършва.

В този смисъл "регистрацията на ново източноправославно вероизповедание в диоцеза на Българската православна църква - Българска патриаршия, с подвеждащото наименование "Българска православна старостилна църква" отделена от БПЦ-БП и налагането на нейната неканоничност, въвежда в заблуда православните българи и крие риск от разединение", се казва още в становището на БАН.

Учените от Академията изтъкват още, че "единството на източноправославната ни Църква е въпрос на националната ни и конституционна идентичност, затова наш дълг и отговорност е решително да възразим на този акт, застрашаващ изконните ни ценности като народ, спокойствието ни и обществения порядък, правната сигурност, авторитета на източноправославната Църква - един от малкото останали стожери на българщината".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"През вратите на времето" – 190 години иновативният дух окрилява учениците на Априловската гимназия

190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище – първото светско школо в страната ни, открито на 14 януари (2 януари по стар стил )1835 г., в..

публикувано на 13.01.25 в 15:40

Подготвят се стандарти за качество и оценка на обучението в градините и яслените групи

Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма разработен стандарт за качество. Създаването му е задача на Министерството на науката и образованието,..

публикувано на 13.01.25 в 09:25

Национален форум търси решения за независим изборен процес

Национална кръгла маса на тема "Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България" ще се проведе днес в София по инициатива на гражданската платформа "Будители". На форума организаторите ще поставят на дневен ред..

публикувано на 13.01.25 в 06:00