На основата на данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат, Институтът за пазарна икономика прогнозира, че вратата за страната ни към еврото ще бъде отворена от 1 януари догодина.
Спрямо декември 2024 г. средногодишната инфлация у нас е 2,6%, а най-ниската в Европейския съюз е 0,9% в Литва, 1% във Финландия и 1,1% в Италия. Критерия, който трябва да покрие България, според договора от Маастрихт, е средната стойност от страните с най-ниска инфлация плюс 1,5 пункта. Това означава, че отклонението на страната ни е 0,1%.
"В този смисъл към декември 2024 г. критерият не е изпълнен в чист вид", коментира Петър Ганев от института.
Има решение на Народното събрание, с което се задължаваме до две седмици след формалното изпълнение на всички критерии за членство в Еврозоната да отправим искане за извънредни оценки. Реалистичната дата за членство в клуба на страните с единна европейска валута е 1 януари 2026 г.Инфлацията за 2024 г. е 2,2% спрямо предходната година, отчитат от Националния статистически институт. За декември този показател е 0,4%. Средногодишната инфлация за периода януари - декември 2024 г. спрямо периода януари - декември 2023 г. е 2,4%...
Кръгла маса на тема "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига" организират днес Катедра "Икономика на природните ресурси" и Научноизследователският център за агробизнес и природоползване на УНСС с участието на..
Ръст на инфлацията заради повишените цени на хляба и тока – това предположение направи председателят на Националния статистически институт Атанас Атанасов в интервю за БТА. " В първите дни на годината виждаме, че хлебопроизводители и ресторантьори..
Украинският парламент разреши закупуването на два руски ядрени реактора от България, съобщава Euractiv. Комисията по енергетика във Върховната рада..
От 2007 г., когато започва членството на България в Европейския съюз, у нас са постъпили 32 млрд. лв. от еврофондовете, според анализ на Института за..