Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Гласнова написа книга за миналото на българските градинари в Хърватия

Диана Гласнова
Снимка: БТА

Българските градинари са пренасяли славата на България повече от век и половина в Хърватия. Те са били истински "посланици" на скромния и работлив български народ, казва пред БТА Диана Гласнова автор на книгата "Българските градинари в Хърватия". 

Гласнова е и главен редактор на двуезичното списание "Родна реч", орган на Националната общност на българите в Хърватия.

"Може да се каже, че българите имат много голям принос, да не кажа основен принос, за развитието на пазарното зеленчукопроизводството в Хърватия. До идването на българите в Загреб след 1870 г., не е било познато масовото отглеждане на зеленчуци. Българите са донесли в Хърватия и патладжана и червените чушки. Последните и до днес са познати на хърватите като българки червени чушки", разказва авторката. Български "патенти" са долапът (водното колело) за поливане на зеленчуци, оформянето на площите в лехи, отглеждане на ранен разсад и много др.



Българите са следвали строго определени срокове за садене на различните видове зеленчуци
, както и някои суеверия, като това да садят само в понеделник, сряда и петък и по възможност по пълнолуние, за да бъде успешна реколтата, допълва Гласнова.
В книгата си тя пише, че хърватите и особено по-възрастните, и до днес си спомнят и високо ценят своите "хранители". "Нарекли са своята най-малка монета "бугарчица", а дребните пари "бугари", защото дори и с тях са могли да си купят пресни зеленчуци от "своя българин".

"Тези факти са малко известни, защото след Втората св. война, по различни политически причини, отношението към България в титова Югославия е такова, че много от българите се връщат в родината си и остават много малко градинари", разказва Диана Гласнова и дава пример, че през 1942 г. в Загреб е имало около 2000 български градинари, а в края на 1945 г. вече са само 250. Друга причина за напускането на българите е земята. За да отглеждат зеленчуци те наемали основно земя на католическата църква, която е била конфискувана от новата власт. Вече можели да купуват земя, само ако са женени за жена от Югославия и то само на нейно име. Трети основен проблем е било получаването на работна виза, като режимът е бил силно рестриктивен.

Някога броят на българските сергии на централния пазар в Загреб "Долац" е надвишавал броя на хърватските. До днес вече няма нито една останала българска сергия, обобщава Гласнова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Плуване за Светия богоявленски кръст в Цариброд

На празника Богоявление, който в Сърбия се празнува на 19 януари, при двумостовието на река Нишава в Цариброд от 10:30 ч. ще се състои традиционното плуване за Светия богоявленски кръст с благословението на Нишкия епископ Арсений и на енорийския..

публикувано на 18.01.25 в 17:09

На Антоновден в храма "Св. Цар Борис Покръстител“ в Берлин

Българската православна църковна община в Берлин отбеляза деня на египетския подвижник свети преподобни Антоний Велики – 17 януари с особена тържественост. Архиерейска света Литургия в българския катедрален храм „Св. Цар Борис Покръстител“ в..

публикувано на 17.01.25 в 20:20
Снимка: Български културен институт - Варшава

Българският фолклор от мистичните Родопи ще бъде представен във Варшава

Българският културен институт във Варшава, Полша, организира среща с българския фолклор от мистичната Родопа планина. На събитието, което ще се проведе на 21 януари от 19:00 ч. (Al. Ujazdowskie 33/35, 00-540 Warsaw), ще прозвучат..

публикувано на 17.01.25 в 14:48