"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка, която се движи в друга част на планината, а съвсем обикновен дизелов влак със съвременни мотриси. Оприличаването му с гъсеница никак не е случайно! С вагоните, които се поклащат в ритъма на завоите, композицията прилича досущ на гъсеница, която не бърза за никъде, движи се с 40–60 км/ч., на места дори само с 25 км/ч., и сякаш се наслаждава на всяка минутка от пътуването. И една приятна подробност – панорамното ж.п. трасе се преодолява за около 3 часа, като еднопосочният билет струва едва… 6-7 лв.
Най-атрактивната част започва след гара Мост, когато влакът пресича живописна седловина, навлизайки в Кърджалийска област. Оттам пътниците се наслаждават на невероятни панорами към язовир Студен кладенец, средновековната крепост Моняк и внушителните скални образувания, надвиснали над релсите, разказва Божидар Чолаков – журналист от БНР-Кърджали, запален пътешественик с БДЖ и създател на на Фейсбук страницата за "Родопската гъсеница". "На почти всяка спирка има по нещо интересно за туристите, като се започне от най-южната точка на ж.п. трасето – село Подкова", разказва Божидар и добавя:
"В последно време стана много популярна и посещавана дървената джамия на Седемте девойки в село Подкова. Тя се намира на 700 метра от самата гара. И сега, с новото разписание на БДЖ за 2025 г., пускайки обедния влак до Подкова, хората могат да си направят еднодневна разходка до Източните Родопи, за да се насладят на тези красоти и да се върнат обратно с "гъсеницата" в края на деня.
Следващата интересна спирка е Момина скала, откъдето пътешествениците могат да стигнат до най-дългия въжен мост в България, водещ към село Лисиците – изолирано селце с едва 15-20 жители, достъпно единствено пеша или с влак" – разказва Божидар.
"Родопската гъсеница" не е просто влак – тя е връзка с историята. От Лисиците може да направите пешеходен преход до Читкая – така наричат скалните ниши над селото, за които се твърди, че са древно тракийско светилище. Гара Широко поле пък е отправна точка към средновековната крепост Моняк – една от най-внушителните в Източните Родопи. До нея се стига за около 40-50 минути пеша от центъра на село Широко поле, твърди Божидар Чолаков. И ни препоръчва още един маршрут, започващ от гара Средна Арда, разположена в защитена природна местност:
"Самата спирка се намира точно на брега на язовира (Студен кладенец – бел.ред.) с панорамна гледка към него. Над спирката има скални ниши и малки пещери, обитавани от прилепи. Пътниците могат да слязат и на спирка Калоянци, като отправна точка към един от върховете в региона – Юмрук Кая над село Калоянци. "Гъсеницата" минава и покрай село Птичар – родното място на световноизвестния щангист Наим Сюлейманоглу. В последните години местната общност работи по възстановяването на родната му къща и създаването на музей, посветен на неговото наследство" – обяснява Божидар Чолаков.
Туристите използват все по-често "гъсеницата" за еднодневни пътешествия из потайните кътчета на Източните Родопи. Така, от обикновено средство за транспорт, влакът Димитровград – Подкова се утвърждава като достоен конкурент на Теснолинейката, привличайки любители на бавните, живописни и изпълнени с романтика пътувания.
Вижте още:
Снимки и видео: Божидар Чолаков
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..