Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар – 6 февруари 2025 г.

Св. Фотий, преп. Вукол, Варсануфий и Йоан Пророк, св. мчци Доротея, Христина и Калиста

Снимка: БГНЕС-архив

На 6 февруари Православната църква почита един от т. нар. апостолски мъже – ученици на Христовите апостоли – преподобни Вукол, епископ Смирненски, честваме и преподобни Варсануфий Велики и Йоан Пророк – живели аскетически в манастира на Авва Серидус в Палестина, близо до град Газа, в шести век, по време на управлението на император Юстиниан (483-565). В този ден възпоменаваме и един от най-видните византийски богослови – свети Фотий, патр. Константинополски, както и светите Доротея, Христина и Калиста – мъченици от Кападокия от III век.

Преподобни Вукол бил ученик на св. ап. Йоан Богослов, който го кръстил и поставил за епископ на град Смѝрна. Той светел като ярко светило в езическия мрак, отличавал се с добродетели, като изключителна благост, кротост и безусловна любов. Преди смъртта си свети Вукол посветил друг ученик на свети апостол Йоан Богослов – славния Поликарп Смирненски, за свой приемник по епископство и тихо се поминал. След като тялото на светителя било погребано, Бог благоволил на гроба му да израсне мирта, която лекувала болни.

Свети равноапостол Фотий, патриарх Цариградски е считан за най-влиятелния патриарх на Константинополския престол, след св. Йоан Златоуст. Изиграва централна роля в мисиите на светите братя Кирил и Методий сред славяните и тяхното покръстване. Основна фигура в спора относно "филиокве" с Римския папски престол, въпрос, който век по-късно става една от основните причини за схизмата между Източната и Западната църква.

Свети Фотий се родил в Цариград около 820 г. в богат и знатен род близък до императорския двор. Получил отлично образование за своето време, бил най-ученият представител на тогавашна Византия, преподавател в знаменитата Магнурска школа, където се учел славянският равноапостол Константин-Кирил Философ и по-късно – българският цар Симеон Велики.

В качеството си на Константинополски патриарх (857-867 г. и 877-886 г.), той насърчил мисията за християнизация на славяните и водил преписка със свети цар Борис Покръстител относно християнската вяра и живот.

Патриарх Фотий ревностно защитавал чистотата на вярата и често влизал в разногласие с византийските императори, поради което бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол, а накрая умира в заточение на 6 февруари 891 година.

Оставил богато книжовно наследство. Приснопаметният йеромонах Неофит Рилски е направил превод от гръцки на житие и служба в чест на св. патриарх Фотий, напечатан в Цариград през 1849 година.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Показаха най-стария кирилски паметник, съхраняван в България

Много граждани се възползваха от възможността да видят Енинския ръкопис и Аргировия триод, които бяха изложени днес, 20 януари, за два часа в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Събитието се състоя по повод 1170 години от..

публикувано на 20.01.25 в 14:02
Прожекция на научно-документален филм на авиационна тема пред посетители на музея

Самолети, хидроплани и космическа храна – истории от небето, събрани в авиомузея край Пловдив

От първите опити за летене със собственоръчно направени криле още през 19-ти век, до първите в света бойни полети с разузнавателни и бомбардировъчни це ли. От първото в историята успешно приземяване на самолет със спрял двигател, до шестата в света..

публикувано на 20.01.25 в 10:30

Църковен календар - 20 януари 2025 г.

На 20 януари Православната църква чества преподобни Евтимий Велики, свети Евтимий, патриарх Търновски, както и светите мъченици Ина, Пина и Рима от Скития, ученици на свети апостол Андрей Първозвани . Преподобни Евтимий Велики живял..

публикувано на 20.01.25 в 06:00