Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания, която е част от критичната инфраструктура на страната - "Лукойл-Нефтохим", в ръцете на държава, която я е обявила за неприятелска, а именно Русия. Такова мнение споделиха пред БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията.
Според тях компанията трябва да бъде поставена под особен надзор. "Приходите от продажбата на компанията трябва да бъдат замразени, защото България е част от санкционната политика на ЕС, да останат за възстановяване на Украйна и за покриване на бъдещи претенции на България спрямо Русия, която наруши поредица договори спрямо България", заяви Стефанов.
"Лукойл" обяви още в края на 2023 г., че "поради значителни промени в условията на експлоатация" рафинерията в България може да бъде обявена за продажба, а неотдавна прозвучаха и конкретни имена на евентуални купувачи.
Напредъкът за изграждането на магистрала „Струма“ е обсъден в заседание на Постоянния комитет на Бернската конвенция, съобщи екоминистерството. Досието за автомагистрала „Струма“ през Кресненското дефиле е оставено "като възможен файл". На заседанието..
Българската банкова система е сред най-стабилните благодарение на високата експертност на хората, които работят в нея. Те успяват въпреки турбулентните времена в България, в Европа, в света. Бележат успехи, защото следват правилата и законите. С тези..
Проектът на бюджет за 2025 година ще бъде внесен от служебното правителство в Народното събрание в края на следващата седмица, обяви министърът на финансите Людмила Петкова. В него е заложен дефицит от 3%, или 6 милиарда лева /около 3 млрд. евро/...
Едва 25,7% от българите са за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г ., а 30,8% приемат въвеждането като задължително условие на членството ни в ЕС,..