Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мила Попова и нейните пролетно-есенни етнопалитри в Бургас

Във възможностите на всеки от нас е да направим България по-добро място за живеене, убедена е сънародничката ни

10
Снимка: Личен архив

Притежава ли всеки един от нас  способността да влияе на обществените нагласи и да създава условия за едно по-щастливо, по-уверено и изпълнено с надежда общество, в което хората изразяват себе си по най-добрия начин? Според някои българи възможностите са навсякъде, само трябва да ги забележим и да положим необходимите усилия. А ефектът не е само върху другите, той преобразява и собствения ни живот, "дава стимул да продължиш напред", "да отиваш всеки  ден на работа с усмивка", или поне да избягаш "от сивото ежедневие", твърди Мила Попова от Бургас. Тя е управител на Етно кафене, собственост на Общинско предприятие "Туризъм", разположено в двора на Етнографския музей в крайморския град.

Мила Попова
Мила е от хората, за които едва ли ще да чуете в медиите, защото е трудно да ги убедиш да застанат пред микрофона. Първоначално категорично отказа да говори за това, с което се занимава – склони да го направи едва когато разбра, че е възможно изпълнители и самодейни състави извън пределите на България да проявят интерес и да се включат в благотворителните концерти, организирани от нея.

Преди две години българката решава, че красивата градина, в която бургазлии обичат да отсядат на чаша кафе, би могла да се превърне в сцена. Организира няколко концерта, а интересът е толкова голям, че скоро дворът започва да се изпълва с правостоящи. Така постепенно се раждат два концертни сезона, които Мила кръщава: "Пролетна етнопалитра" и "Есенна етнопалитра". Участниците са певци, танцьори и музиканти, занимаващи се професионално или любителски, и са на възраст между 2 и 70 години. Входът е напълно свободен, а програмата се оповестява в сайта на Община Бургас. 


Самата Мила споделя, че всеки изпълнител и зрител е добре дошъл, а личната ѝ мотивация са усмивките от щастие върху лицата на хората. Често кани талантливи деца, които представят не само училището си, но и своите преподаватели – хората, които са отговорни за успеха им, полагайки много труд и отделяйки "огромното количество време" на своите възпитаници. Стимулират се и  самите изпълнители, които трябва да положат  усилия, време и старание, за да подготвят изпълнението си на сцената. От друга страна, според Мила Попова, за родителите е изключително полезно да "видят децата си в една различна обстановка – далеч от тази у дома".


"Това наистина е светлият лъч на нашето бъдеще. При нас са гостували читалища и общински формации. В следващото ни издание съм поканила талантливи деца от музикалното училище в Бургас, които извън учебните си задължения са решили да си направят собствена банда.


Младото поколение, когато е талантливо,  трябва да бъде поощрявано, за да може да върви в тази посока и да не бъдат  попарени амбицията и надеждите му. Те трябва да знаят, че е възможно да им се случи нещо по-хубаво от сивото ежедневие, което възрастните обикновено имат".


За трета поредна година дворът на Етнографския музей в Бургас ще се превърне в концертна зала на открито. "Пролетната етнопалитра" ще стартира през април, но подготовката отдавна е започнала. Проектът е изцяло благотворителен, а причината за неговото създаване е в далечното минало на Мила, когато, гледайки концерт с участието на 6-годишния й син, бургазлийката решава, че иска и други родители да изпитат точно това чувство на щастие, което е усетила и тя.


Изглежда възможностите наистина са около нас, а поводът може да бъде един миг щастие – такъв, който за нас определя смисъла на живота. Нужно е само да се поддадем на порива да го споделим, но не в разговор, а като създадем условията, в които и другите могат да го изпитат.

Снимки: личен архив на Мила Попова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Мразовито начало на новата седмица

В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 9 и минус 4°, в София - около минус 8°. През деня ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все..

публикувано на 09.02.25 в 17:20

България е съдомакин на най-голямото за годината учение на НАТО

От 10 до 22 февруари в районите на Учебен център „Црънча“, на  Национален военен учебен комплекс „Чаралица“, в 22-ра авиобаза в Безмер и във Военноморска база – Бургас ще се провежда най-голямото за годината военно учение на НАТО „Steadfast Dart..

публикувано на 09.02.25 в 16:40
Сръбската общност в София подкрепи студентските протести в своята родина

Сръбската общност в София подкрепи студентските протести в своята родина

Граждани на Сърбия се събраха на 9 февруари на 15 минутен мълчалив протест под надслов “София подкрепя студентите” пред посолството на Сърбия в българската столица. Организаторите коментираха пред БТА, че се солидаризират с 3 месечните протести в..

публикувано на 09.02.25 в 13:47