Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Link 22 ще интегрира новите български кораби с комуникациите на НАТО

Снимка: navy.mod.bg

Комисията по отбрана подкрепи закупуването на комуникационните системи Link 22 за новите български военни кораби. Сделката за над 1,35 млн. евро влиза за одобрение в парламента при неприет бюджет за 2025 г. Министърът на отбраната увери, че пари за съществуващите проекти има.

Link 22 ще позволи на новите български фрегати да обменят сигурно данни с авиационни обекти и системи на НАТО. Заради клауза, че при извънредни и непреодолими обстоятелства САЩ запазват право да прекратят прилагането на договора, министърът на отбраната Атанас Запрянов успокои депутате: "Няма случай, в който САЩ да са отказали доставка. Няма такива извънредни обстоятелства на война, поради която те да откажат доставка на оборудване за съюзник".

Първият нов кораб "Храбри" ще бъде приет на въоръжение в края на годината. Вторият - "Смели", трябва да е в строя до началото на 2026 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 37

В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад граница – разговор на Гергана Манчева с доц. д-р Анна Иванова, заместник-ректор на Великотърновския..

публикувано на 06.02.25 в 12:00

Започва пробивът за разширение на метрото по Линия 3

На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал "Слатина". Къртицата ще тръгне от метростанцията при бул. "Цариградско шосе" в посока към станцията до..

публикувано на 06.02.25 в 06:10

България днес - 5 февруари 2025 г.

На 5 февруари в "България днес" ви предлагаме да научим кои са българските градове, които ще издигнат кандидатурата си, за да станат Европейска столица на културата през 2032 г., когато един български и един датски град ще носят тази титла. С художника..

публикувано на 05.02.25 в 19:00