Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите са разделени около идеята за таван на цените

Организации призовават за бойкот на хранителните магазини на 13 февруари

Снимка: БТА

Идеята за таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е обсъждана с партньорите в управляващата коалиция. Според премиера Росен Желязков, пряка намеса на държавата на пазара на основните стоки от потребителската кошница е недопустима, но това не изключва контролните механизми, с които разполагат регулаторните органи. Пред медиите, социалният министър Борислав Гуцанов изтъкна, че не вижда в това пряка намеса на държавата на пазара. 

ДБ обаче се обявиха срещу идеите на БСП-ОЛ и ДПС-Ново начало да се въведе таван на надценките на основни храни
с аргумента, че една от причините за високите цени е слабата дейност на регулаторните органи. Депутатът Мартин Димитров от ДБ изтъкна, че "това е една крайно лява идея, където никъде не е сработила".

Според Мая Манолова, лидер на "Изправи се, България", промените трябва да бъдат записани в нов Закон за пределните надценки на основните хранителни продукти. Вчера тя коментира пред БНР идеята на левицата за таван на надценките на 70 хранителни стоки от първа необходимост, като поясни, че "ограниченията ще важат за търговски обекти с годишен оборот над 10 млн. лв., а санкциите за неспазване на ограниченията да могат да достигат до 3% от оборота".

Мая Манолова
“Българските домакинства са донор на тези необосновано вдигащи се цени. Това налага държавата да се намеси и да защити потребителите”, твърди Манолова. Тя обвини също големите търговски вериги, че реализират милиарди печалби, които изтичат към техните фирми-майки в чужбина.

В последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки магазини за хранителни продукти се наблюдава драстично увеличение на цените н
а стоки от първа необходимост, алармираха тази седмица и три организации – Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи.


Според тях ценовият удар е истинска катастрофа за 800 000 пенсионери в България, които живеят под прага на бедността, но също така и за работещите бедни, които не са в състояние да покриват елементарните си разходи за храната и бита. В обща позиция те настояват настояват 13 февруари да се превърне в ден на общонароден бойкот на всички хранителни магазини в България.









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 7 февруари 2025 г.

В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите през изминалата седмица. С помощта на Диана Цанкова разказваме за художника от Стрелча Мильо Балтов,..

публикувано на 07.02.25 в 19:00

В почивните дни – минусови сутрешни температури и дневни над нулата

В събота , 8 февруари, минималните температури ще бъдат между минус 8 и минус 3°, в София - около минус 8°. През деня над Западна и Централна България ще преобладава слънчево време с по-значителни увеличения на облачността над Дунавската равнина...

публикувано на 07.02.25 в 18:10

Френски учени ще проучват културното наследство, съхранено в "Етъра"

Учени от Сорбоната ще проучват културното наследство в Регионалния етнографски музей на открито "Етър", информира БНТ. През март, т.г., френските учени, съвместно с експерти от РЕМО "Етър" ще проучват интересни за тях елементи от съхраненото..

публикувано на 07.02.25 в 18:05