Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галерия "България" в Рим посвещава вечер на лечителя Иван Раев

На 12 февруари, в уютното пространство на галерия "България" в сърцето на Рим, ще се съберат сънародници и италианци, за да си спомнят за един български лечител, който с упоритост и посвещение успява да промени живота на хиляди хора. Негово откритие за лечението на паркинсонизъм с билката беладона е едно от най-значимите постижения на родната медицинска история и успява да вдъхнови българчетата от неделното училище "АзБуки" в Рим и Колеферо да създадат документален филм за сънародника ни, останал известен в Италия като изобретателя на "cura bulgara" (българското лечение).

Филмът е достъпен в YouTube, както и чрез QR код в промоционалните материали на събитието в галерия "България", което включва още изложба, представяне на книга, а гостуващи студенти от Пловдивския университет ще изпълнят на живо любимата българска народна песен на Иван Раев – "Окол Плевен", научихме от Мариола Георгиева – директор на неделното училище под егидата на културно сдружение "Асен и Илия Пейкови" в Рим.

Децата по време на екскурзията. До този надпис се  намира домът на Иван Раев

В интервю за Радио България Мариола Георгиева разказа за нишките от живота на Иван Раев, които българчетата от Италия се опитват да свържат, издирвайки архивни документи в близките до родното му място селища, както и в Италия. Пътуванията им, както и филмът, са осъществени благодарение на две програми на Министерството на образованието, подпомагащи българските училища зад граница – става въпрос за "Неразказаните истории на българите" и "България – Образователни маршрути".

"Нашите пътища между двата проекта се пресякоха, и, отивайки в България на екскурзия, посетихме градовете Сопот и Шипка, а точно това беше мястото, където, освен великият възрожденски писател Иван Вазов, е роден и този малко известен за българската общественост, но пък повече е известен за италианците – Иван Раев. 

Родната къща на Иван Раев

Същата година в Италия беше преиздадена и книга за него, което ни провокира да осъществим по-дълбоко изследване и така се разровихме в библиотеките и архивите заедно с децата" – споделя директорката на училището. За жалост документите и артефактите, на които попадат, са оскъдни, но удовлетворението от работата – голямо: "Това е изследване от деца за деца. За нас и нашите деца е голям успех и гордост", казва г-жа Георгиева.

Пътуването на българчетата в района на Стара планина ги среща с хора, които помнят билколечителя Иван Раев, както и онова, заради което хората са му били благодарни.

Чирпанлийска къща, в която са открити много оригинални писма до Иван Раев

"Докоснахме се до оригинално писмо от италианския крал Виктор Емануил и подаръци, които са останали и предадени в къщата-музей в Шипка. Също така кутиите, с които е разпространявал и продавал билката, за да се излекуват болните. Наистина няма много информация лично за него – една-две снимки и това е. Определено има много още да се работи."


По думите на Мариола Георгиева, в Рим няма конкретно място, с което да се свързва пребиваването на Иван Раев в Италия. Самата тя е правила запитване до Общината, с идеята впоследствие на бъде поставена паметна плоча, но не получила подобна информация. Само предположението, че, бидейки в Рим по покана на кралица Елена Савойска, лечителят вероятно е бил настанен в двореца, с което се губят и следите на неговата уседналост.


Повече за вдъхновението, с което българчетата от Италия сътворяват документалния филм за българския лечител Иван Раев, за гостите, които очакват при представянето му в галерия "България" в Рим на 12 февруари (Via Monte Brianzo 60, Roma), както и за ролята на обучението по фолклор в цялостния в учебен процес в БНУ "АзБуки" – чуйте в звуковия файл.

Вижте също:

Снимки: Мариола Георгиева, директор на БНУ "АзБуки" в Рим и Колеферо


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Е-книги разказват за наследството, езика и литературата на банатските българи

На 12 февруари от 19 ч. в Зала 3 на Пасторалния център към Католическа енория "Свети Йосиф" в София ще бъдат представени сборниците с доклади от последните две конференции "Банатските българи - културно наследство, език и литература". За това съобщи във..

публикувано на 05.02.25 в 15:42
Снимка: Генерално консулство в Ню Йорк

Българската професионална общност в Ню Йорк се събира на неформална среща

Днес е първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската професионална общност в Ню Йорк, организирана от Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) в американския град.  Събитието ще се проведе от 18:00 ч...

публикувано на 05.02.25 в 07:00

Българският посланик в Скопие: Това, което е трябвало да ни обединява, ни разделя

Дипломати от българското посолство в Република Северна Македония, Генералното консулство на България в Битоля, представители на Българския културно-информационен център в Скопие и на българската общност в Северна Македония отбелязаха 153-та годишнина от..

публикувано на 04.02.25 в 19:08