Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Външно министерство осъди изказвания на премиера на РСМакедония

Снимка: БТА

Последните изказвания на премиера на Северна Македония Християн Мицкоски изопачават действителността и подкопават усилията за изграждане на добросъседски отношения и европейска интеграция на страната. В своя позиция българското Министерството на външните работи (МВнР) изразява дълбокото си разочарование и категорично осъжда изявлението на Мицкоски по отношение на българското малцинство в страната и вписването му в Конституцията.

"Въпросът за правата на българите в Северна Македония не е двустранен спор между нашите две държави, а е въпрос, който засяга основните европейски ценности и стандарти", се изтъква в позицията на външното ни министерство. Припомня се също, че огромен брой граждани на Северна Македония са придобили българско гражданство, признавайки своя български произход и идентичност. Само чрез пълноценно и цялостно изпълнение на Европейския консенсус, договорен и приет от Съвета на Европейския съюз (ЕС) през 2022 г., важна част от който са и измененията на Конституцията на страната, е възможен напредък в в процеса на европейска интеграция на РСМ, подчертава в позицията си Външно министерство.

В този контекст Северна Македония, допълва МВнР, като страна кандидат за членство в ЕС, носи отговорността да приведе своето законодателство и практика в съответствие с тези принципи. 

Вместо реторика на омраза и разделение, властите в РСМ да се фокусират върху изпълнението на критериите за членство в ЕС, включително защитата на правата на всички етнически общности в страната, призовава МВнР
и подчертава: "Само чрез искрен диалог и взаимно уважение можем да постигнем трайно развитие и просперитет за нашите народи в рамките на обединена Европа". 

Вчера, от трибуната на парламента в Скопие, Християн Мицкоски заяви, че истинският въпрос е защо около 700-800 българи в Северна Македония, които декларират, че техният майчин език е български, трябва да бъдат включени в конституцията и защо за Албания няма това изискване.










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българският премиер участва в дискусия за бъдещето на изкуствения интелект в Париж

Българският премиер Росен Желязков е сред участниците в Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект (AI Action Summit) във френската столица. Форумът събира световни лидери, представители на бизнеса, академичните среди и гражданското..

публикувано на 11.02.25 в 07:10

По съседски: Събития с балкански адрес

Турция почете жертвите на опустошителните земетресения от 2023 г. В Турция почетоха паметта на жертвите на земетресенията от 6 февруари 2023 г., когато трусове със сила 7,7 в Югоизточна Турция сринаха из основи цели градове, опустошавайки..

публикувано на 07.02.25 в 10:00

Италия иска напредък по Коридор №8 за свързване на Адриатическо и Черно море

Посланичката на Италия в София Джузепина Дзара се срещна с вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов. Те са обсъдили двустранното сътрудничество в областта на свързаността, като са отделили специално внимание на напредъка по..

публикувано на 07.02.25 в 08:45