Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурентноспособността е ключова тема в ЕП според български евродепутати

Ивайло Вълчев, Ирина Недева и Андрей Ковачев
Снимка: Росица Петкова

По време на последната сесия на Европейския парламент в Страсбург бяха представени най-важните параметри в бюджета на ЕС за следващите седем години, изключително сложна процедура, която изисква пълно съгласие между държавите-членки, и е допълнително усложнена на фона на горещата тема за митата, които предстои да бъдат наложени от САЩ на Европа.

Икономическият и финансов дебат с оглед конкурентноспособността на Европа е ключов за ЕП, научаваме от интервю на специалния пратеник на БНР в Страсбург Ирина Недева с българския евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев, който е член на Комисията по външни работи в ЕП, и с Ивайло Вълчев, евродепутат от Групата на Европейските консерватори и реформисти.

Андрей Ковачев, ГЕРБ/ЕНП

"Темата не се променя. Тя е как да направим ефективна и конкурентоспособна европейската икономика точно заради предизвикателствата, които са пред нас с новата администрация в САЩ – как да бъдем по-бързи, по-гъвкави, с по-малко бюрокрация, по-малко администрация, да подпомагаме малкия и среден бизнес, иновациите, изкуствения интелект – споделя Андрей Ковачев. –  Най-големият въпрос е как – с какви национални и на европейско ниво законодателни актове да можем да опростим множество регулации, да намалим докладването, което индустрията е задължена да прави, което отнема изключително много време, отнема от конкурентоспособността на ЕС и от атрактивността за собствени и за чужди инвестиции в ЕС."


В опит да обърне тенденцията на индустриален спад в блока и да засили усилията си намаляване на бюрокрацията и разходите за енергия, както и възможностите си за конкуриране със Съединените щати и Китай в нови области като изкуствения интелект, Европейската комисия представи в края на януари първата си голяма инициатива в новия управленски мандат, наречена "Компас за конкурентоспособност"През последните две десетилетия Европа не е в крак с другите големи икономики поради постоянна разлика в растежа на производителността. ЕС разполага с всичко необходимо, за да обърне тази тенденция със своята талантлива и образована работна сила, капитал, спестявания, единен пазар, уникална социална инфраструктура, но само при условие, че действа спешно, за да се справи с дългогодишните пречки и структурни слабости, които го спъват, отбелязаха от Еврокомисията.

Евродепутатът Ивайло Вълчев,за когото това е първи мандат в Европейския парламент, е на мнение, че Европа се опитва да поправи щетите, които сама си е нанесла:

Ивайло Вълчев (ИТН/Европейски консерватори и реформисти)

"Няма тема в Европейския парламент, която да не е свързана с това Европа да възстанови своята конкурентоспособност. Оказва се, че обръщайки внимание на нови технологии, на зелени технологии, на това всички да имат по 60 висши образования, в един момент Европа остава без стругари, заварчици, без хора, които да ви ремонтират тоалетната, която изкуственият интелект очевидно няма да отпуши, когато това се наложи", коментира евродепутатът.

Урсула фон дер Лайен обеща намаляване на административната тежест в опит да се спре изтичането на таланти от Европа към САЩ, Сингапур и други дестинации, особено в ИТ и ИИ сектора, напомни Андрей Ковачев и посочи:

"Имаме какво да наваксаме. Въобще не сме в завидно състояние. Трябва да работим на две нива – както на европейско ниво с опростяването на всички процедури, с намаляване на докладването, което е задължително, но паралелно с това във всяка страна-членка същото това законодателство за намаляване на администрацията и бюрокрацията трябва да бъде прието и от националните парламенти. В противен случай няма да успеем да подобрим инвестиционния климат. За нас е много важно инвестиционният климат в България да бъде драстично подобрен с ясна и стабилна перспектива както на управлението, така и на ангажиментите на управлението по отношение на инвестициите, на използването на фондовете и създаване на стабилна среда за всеки инвеститор."


По думите на Андрей Ковачев, в момента се водят интензивни разговори за избягване търговска война със САЩ. В интерес и на двете страни – и на САЩ, и на ЕС – е да имаме добри отношения с нашия традиционен партньор САЩ, тъй като свободната търговия е основен инструмент за просперитет на всички, категоричен е българският евродепутат.  

Колегата му Ивайло Вълчев е на мнение, че Европа не трябва да се спасява поединично в динамично променящата се международна обстановка:

"Няма да бъде за доброто на Съюза, ако всяка от страните започне да търси собственото си спасение, без да гледа какво се случва наоколо. Важното е да се преосмислят досегашните европейски политики - Европа да не се самоубива икономически, и каквото прави, да го прави заедно."

Интервюта: Ирина Недева

Редактор: Росица Петкова

Снимки: Ирина Недева, Росица Петкова, europa.eu, eu-rope.ideasoneurope.eu



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Министерството на финансите представи проектобюджета за 2025 г.

Министерството на финансите публикува проектобюджет за 2025-а и структурния план до 2028-ма. До 6,4 млрд. лв. (3,3 млрд. евро) е планираният дефицит за 2025 г., което е 3% от БВП. Разходната част няма да надвишава 40 ва сто от БВП. В..

публикувано на 19.02.25 в 09:05

4% от БВП се падат на аграрния сектор

Селското стопанство в България запазва стабилността си като осигурява заетост на 6% от населението и формира около 4% от БВП. Това показват актуални данни за състоянието на сектора, представени от министъра на земеделието Георги Тахов на..

публикувано на 18.02.25 в 15:10

С почти 29% е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на бойкота

Оборотът на големите търговски вериги в България е намалял с 28,8% в деня на бойкота спрямо предходния ден. Това представлялва понижение от 7,9 млн. лева на дневна база, тъй като оборотът на 12 февруари е възлизал на 27,3 млн. лева, докато в деня на..

публикувано на 15.02.25 в 12:47