152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да вълнува и вдъхновява сърцата на българите от всички поколения. Учените не спират да проучват делото на Апостола на свободата, да изследват личните му вещи и да запълват "белите полета" от портрета му. Българските ученици, в страната и в чужбина, с вълнение слушат историите за неуловимия Дякон, който винаги успява да се измъкне от заптиетата, обикаляйки България, за да буди копнежа за революция и свобода след близо петвековно османско владичество.
Дигитален шрифт по почерка на Левски ни доближава до личността му
Почеркът на Васил Левски, заедно с тези на още двама радетели за национално освобождение – поета и революционер Христо Ботев и основоположника на организираното революционно движение Георги С. Раковски, стигат до младите поколения в дигитален формат, чрез проекта "Апостолите на Освобождението", който стартира през 2021 г., научаваме от Елка Русков, почетен консул на България във Вашингтон, САЩ:
"Целта е да се възроди и съхрани споменът за Апостола на свободата, като неговият почерк бъде достъпен за широка употреба в дигиталната ера. Това позволява на потребителите да се докоснат до духа на Левски и да го интегрират в своето ежедневие" – поясни в интервю за Радио България Елка Русков. Самата тя подпомага с контакти началото на проекта, а сега допринася този шрифт да се разпространява сред българските училища в САЩ.
Проектът е инициатива на Националната картова и платежна схема /НКПС/, а директорът ѝ Стоилка Арсова разказва за зараждането на идеята:
"Стана така, че през 2020 година се срещнахме с автора на първия шрифт по почерка на Васил Левски. Казва се Стефан Пеев и беше работил по проекта още от 2014 г., но търсеше спонсори. Разбрах, че дотогава няма друг подобен проект у нас, за разлика от чужбина. Когато дигитализираме един почерк, ние се посвещаваме на самата личност и нейния живот. Срещаме се с хора, които са я изследвали и научаваме информация от първа ръка. Със сигурност ще продължим този проект и през следващата година, когато ще дигитализираме и почерка на Райна Княгиня (българката, извезала главното знаме на панагюрските четници в Априлското въстание – бел. ред.)."
В навечерието на годишнината от гибелта на Апостола, Стоилка Арсова посети българските училища в Ню Йорк и Лас Вегас, където проведе открити уроци, посветени на шрифта с почерка на Васил Левски. Той се разпространява напълно безплатно и е изключително добре приет както в училища, така и в дизайн студиа и издателства. Засега е достъпен на сайта bcard.bg, но до средата на година ще бъде създадена платформа, в която ще бъдат добавени и останалите дигитализирани почерци, а също и връзки към архивни документи, посветени на самите личности.
Почит за Апостола на свободата и в Чикаго
Българската общност в Чикаго всяка година се прекланя пред паметта на Васил Левски с разнообразни инициативи. Традиционно Културен център "Българика" организира беседа, посветена на живота и делото му. Изнася я историкът Камелия Попова, която е основател и на историческия кръжец "Родолюбие" към културния център:
"Създадохме историческият кръжец с идеята да провеждаме дискусии, посветени на българската история. Досега сме обсъждали както стара, така и историята до Балканската и Първата световна война – разказва ни Петър Георгиев, член на кръжеца "Родолюбие". – След създаването ни, започнахме да честваме паметта на Васил Левски, излъчвайки филми, посветени на него, но възникна идеята да разширим, добавяйки цикъл от лекции, както и да организираме панихида. Впоследствие се свързахме и с други организации, като например Македонската патриотична организация, които също изнесоха при нас няколко лекции и излъчиха няколко филма."
Тази година лекция, посветена на Апостола няма да има, тъй като г-жа Попова е заминала по спешност за България, но до края на годината са планирани срещи, посветени на личности от българската история – Цар Симеон Първи, Христо Ботев, тракийските българи, Илинденско-Преображенското въстание, Балканската и Първата Световна война.
20-о издание на "Олимпиада Левски"
152-годишнината от обесването на Васил Левски ще бъде отбелязана и с организираната от културен център "Магура" в Чикаго "Олимпиада Левски". Събитието е планирано за 22 февруари. В него ще се включат български училища и организации в района на Чикаго, сред които и представители на единствената в света организация на наши сънародници в силовите служби на друга държава – Bulgarian American Police Association (BAPA). Домакин ще бъде неделното школо "Малко българско училище" във Ветровития град. В него, от основаването му през 2010-а до сега, на българско четмо и писмо са се учили близо 650 българчета.
"Ние сме единственото училище, което притежава своя сграда, с голям физкултурен салон, където можем да провеждаме такива мероприятия – пояснява ни Живка Петрова, директор на "Малко българско училище" в Чикаго. – Организатор на олимпиадата е художникът Кина Бъговска, която работи на доброволни начала за културен център "Магура". Досега проявата винаги е включвала викторина с въпроси, заедно с различни игри от типа на "Бързи, смели, сръчни". Тази година ще има задача да бъде нареден пъзел, изобразяващ портрета на Левски, или някой от приписваните му цитати. Освен това нашите две училища – основното и гимназията, ще участват и с подготвена фолклорна програма."
Вижте още:
Снимки: Училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк, Културен център „Българика“, Културен център „Магура“
Адаптацията на романа "Под игото" за българчета, живеещи зад граница, ще бъде представена днес в "Дом Витгенщайн" във Виена от 18:00 ч. Организатор на събитието е Българо-австрийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в австрийската столица /Kuhnplatz..
"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи своето работно място – българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. То е едно 396-те родни..
Сдружението " Български хъб Айндховен " започва пилотната инициатива "Моята любима българска дума" в Нидерландия, предаде БТА. "По случай Международния ден на майчиния език 21 февруари започваме инициатива, която събира всички, които обичат и..
Йордан Минков пристига в Брюксел заедно със семейството си през 2007 година, когато страната ни става пълноправен член на Европейския съюз. Съпругата му..
"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи..
Министерство на външните работи препоръчва на българските граждани, които желаят да посетят Истанбул, да отложат планираното пътуване, освен при крайна..