Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Босилеград дискутираха темата за т. нар. “шопска нация“

Снимка: БТА

В пресклуба на БТА в Босилеград бе проведен форум провокиран от опитите за прокарване на т. нар. "шопска нация" в Западните покрайнини. В дискусията участваха депутати, дипломати, представители на академичната общност от България.
Председателят на Комисията по политиките за българите извън страната Стоян Теслаков предаде дарения за Културно-информационния център и сдружение "Глас прес" и подчерта, че София не трябва да е безучастна по казуса с т. нар. "шопска нация".
Депутатът Елисавета Белобрадова изтъкна, че казусът е свързан с нуждата от целенасочена политика по отношение на съседните на България страни, които омаловажават българското малцинство на своите територии. "Българската държава трябва да поеме курс към целенасочена политика за утвърждаване на правата и съществуването на българите в съседните държави“, призова Белобрадова.
"Проблемът е сериозен, а зад него стои самата сръбска държава", каза генералният ни консул в Ниш Димитър Цанев. "Има засилен процес в медиите, на научни конференции и симпозиуми. Като цяло има една пропагандна машина, която работи сериозно по темата", добави Цанев.Той допълни, че в българската дипломатическа служба има достатъчна експертиза, но темата трябва да е обща линия на българската външна политика и тази линия да бъде спазвана.
"В сръбските медии за България се пише или лошо, или нищо и това е постулат, а целта е да се асимилира българското население", каза още Цанев. Той допълни, че т.нар. шопска нация като експеримент се е "усладил след успехите с изчегъртването на българското самосъзнание в Северна Македония", както и с налагането на език, "който едва ли не е изконен от векове насам". По думите му същият този модел се копира и тества и в Западните покрайнини.
Общо бе мнението, че българите от другата страна на границата нямат нужда от лозунги и от потупване по рамото, а от реална помощ. Поставен беше и въпросът за възможност за участие на нашите сънародници зад граница с малка квота в Народното събрание, предава БТА.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

 Цариброд

"Шопската нация" като българска етнографска група и сръбска "диагноза"

В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до президента на Сърбия Александър Вучич, омбудсмана Зоран Пашалич, Делегацията на Съвета на Европа,..

публикувано на 06.02.25 в 14:45

Е-книги разказват за наследството, езика и литературата на банатските българи

На 12 февруари от 19 ч. в Зала 3 на Пасторалния център към Католическа енория "Свети Йосиф" в София ще бъдат представени сборниците с доклади от последните две конференции "Банатските българи - културно наследство, език и литература". За това съобщи във..

публикувано на 05.02.25 в 15:42

Българският посланик в Скопие: Това, което е трябвало да ни обединява, ни разделя

Дипломати от българското посолство в Република Северна Македония, Генералното консулство на България в Битоля, представители на Българския културно-информационен център в Скопие и на българската общност в Северна Македония отбелязаха 153-та годишнина от..

публикувано на 04.02.25 в 19:08