Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Добрич пресъздават изобретения на Матей Преображенски

“Матей Миткалото”, художник Калина Тасева
Снимка: РИМ – Добрич

Възпитаници на Професионалната гимназия по техника и строителство "М. В. Ломоносов" в Добрич представят реконструирани от тях изобретения на отец Матей Преображенски – Миткалото в Регионалния исторически музей на града, на 27 февруари.

Поводът за връщането назад във времето към самобитния технически гений на отче Матея е 150-годишнината от неговата кончина. Пламен Николов, уредник в отдел "История на българските земи ХV – XIX век“ е подготвил разказ за деянията и преображенията Матееви като просветител и борец за свобода, един от най-близките съратници на Апостола. Беседата на музейния специалист има и интерактивна част, която ще допринесе за по-реалистично връщане век и половина назад във времето.

Още като монах в Атонските манастири, Матей Преображенски прави опит да създаде "вечен двигател“. Край река Янтра, между Търново и село Самоводене, той построява здание, в което продължава опитите си с помощта на падаща вода да задвижи морска мелница. Сам конструира модел за пушка, която впоследствие е изработена от търновския майстор Георги Тюфекчийчето. Има сведения за негов модел и чертеж на дървен топ. В народната памет на хората от село Михалци е запазен споменът за опитите на отец Матей да направи водна помпа от дърво, обковано с желязо и зъбчатка.

Вечен календар на отец Матей Преображенски
Вечен календар на отец Матей Преображенски

Но най-значимото му техническо и научно постижение е създаването на един специален календар. Още за това уникално негово изобретение, ще научите от материала: "Вечният календар на отец Матей Преображенски“ от колекцията на Радио България.

Редактор : Венета Николова

Снимка: dobrichmuseum.bg, museumpavlikeni.com


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 23 април 2025 г.

Предаване на Радио България за българите по света В "България днес" на 23 Април слушайте: 01:48 - Актуална информация от България и света 09:19 - Прогноза за времето у нас и по света..

публикувано на 23.04.25 в 19:00

В четвъртък – топло, с кратки следобедни валежи над Западна България

В четвъртък , 24 април, минималните температури ще бъдат от 7 до 12°, в София – около 9°. В първата половина от деня ще е слънчево. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в западната половина от страната ще..

публикувано на 23.04.25 в 18:15

Заупокойна литургия за папа Франциск ще бъде отслужена в София на 28 април

Специална съболезнователна книга беше отворена днес в Апостолическата нунциатура в София по повод кончината на папа Франциск. "Той умееше да води диалог с хората от нашето време с простодушие и искреност, като винаги търсеше онова, което ни..

публикувано на 23.04.25 в 16:50