Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 13-ти път България е част от Световната седмица на парите

Снимка: jabulgaria.org

За поредна година България участва в инициативата Световна седмица на парите. Това е 13-то издание на Глобална кампания за повишаване на финансова грамотност на ученици у нас и продължава до 23 март. Организатор е Международната мрежа за финансово образование на Организацията за икономическо сътрудничество и у нас България е Junior Achievement Bulgaria.

От началото на седмицата в десетки училища из цяла България се провежда Програма за финансова грамотност на ученици с участието на доброволци и финансови експерти. Фокусът на тематичните часове е критичното мислене при финансовите решения и минава под мотото "Помисли, преди да последваш, за да имаш "умни" пари утре" – насърчават младите хора да бъдат осъзнати потребители, да избягват измамите в дигиталния свят и да изграждат устойчиви финансови навици при харченето и спестяването.

"Целим да ги подготвим да управляват парите си умно и да разпознават финансовите рискове – казва Венцислава Венкова, регионален координатор на Junior Achievement Bulgaria пред БНР-Варна. – В дигиталната епоха ние и младежите всеки ден сме бомбардирани от реклами, финансови предложения, сред тях и измамни схеми. Инфлуенсърите в социалните мрежи също могат да окажат голямо влияние върху финансовите навици на младите хора. И точно поради тези причини искаме да насърчим критичното мислене на младежите при вземането на важни финансови решения, а дори и при ежедневните разходи"– поясни Венкова.

Организаторите отчитат засилен интерес от все повече училища и университети в цялата страната, с което още веднъж се доказва, че финансовата грамотност става все по-важно и ценено умение сред младите.

Световната седмица на парите 2024

Ключовите инициативи и конкурси на Junior Achievement Bulgaria за 2025 година продължават и в следващите седмици. Сред тях са практическата програма "Моят финансов час на класа", в която финансови експерти ще посетят ученици от 10 до 12 клас на училища в 14 града на страна до 16 май. Ще бъдат проведени и практически упражнения, едното от които е цялостно планиране на разходите, въз основа на конкретен проект - "Моят първи автомобил". До 31 март продължава и конкурсът "Портмоне на бъдещето" – творческо предизвикателство за най-малките да проектират портмоне с иновативни функции като бюджетиране и финансови съвети.

Снимки: jabulgaria.org, pixabay, Спортно училище "Юрий Гагарин"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Интензивен трафик на товарни автомобили на изходите за Турция

Интензивен е трафикът на товарни автомобили на изход на граничните контролно-пропускателни пунктове  „Капитан Андреево“ и "Лесово" на българо-турската граница, съобщава "Гранична полиция". Информацията е към 9:00 часа тази сутрин. Временно..

публикувано на 22.03.25 в 09:02

България отбелязва Часа на Земята и Световния ден на водата

Всичко започва в една мартенска вечер през 2007 г. по идея на WWF – 2 милиона човека и 2 хиляди компании в Сидни (Австралия)изгасят осветлението си за един час – от 20:30 до 21:30 – за да покажат, че ги е грижа за природата и климата. Тогава едва ли..

публикувано на 22.03.25 в 07:05

22 март е празник на Велико Търново – ден за почит към славното минало на града

Велико Търново се гордее със своето славно минало, кодирано и в празника на града, свързан с деня на Светите Четиридесет мъченици – духовните покровители на средновековната ни столица. В деня на 40-те Христови следовници (22 март по Юлиянския..

публикувано на 22.03.25 в 05:15