Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн семинар за детските книги организира в Рим наше училище

Снимка: biserche.com

Покана за участие в онлайн семинар на тема "Бисерче вълшебно” отправя във Фейсбук страницата си българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим. Събитието на 22 и 23 март е своебразно продължение на дискусиите, породили се по време на Втория салон на съвременната литература за деца и младежи, проведен във Флоренция през 2024 г. по Националната програма "Роден език и култура зад граница" на МОН. Организатори са д-р Мая Падешка – директор на БНУ в Рим, и Валентина Стоева от Фондация "Детска книга“, която вече 13 години провежда едноименния конкурс "Бисерче вълшебно“, посветен на съвременните детски книги отличени чрез гласуване от деца.

Целта на настоящата онлайн проява е да се подпомогнат преподаватели, родители и читатели в България и в чужбина в избора на детска книга при възпитанието и отглеждането на подрастващите. За целта те ще научат и повече за Националната награда "Бисерче вълшебно" и защо тя е работещ инструмент за стимулиране на четенето, обясняват организаторите.

Ще се представят възможни варианти за включване на българчетата в чужбина при гласуването в конкурса тази година, чиято втора конкурсна част продължава до 30 април 2025 година. Ще бъдат обсъдени и варианти за привличане на родителите като активни участници в процеса по стимулиране на четенето извън училище. Два важни разговора, които се случват само седмица преди да отбележим Международния ден на детската книга 2 април.

Участие в семинара ще вземат и доц. д-р Деспина Василева от Софийския университет "Св. Климент Охридски” и доц. д-р Александра Антонова от Институт за литература – БАН.

Книгите от краткия списък в Националния конкурс "Бисерче вълшебно"може да видите на официалния сайт, а линковете за двете срещи са както следва:

  • 22 март 2025 г., събота, 10:30-11:30 CET

Join Zoom Meeting

Meeting ID: 626 003 8715

Passcode: 440608

  • 23 март 2025 г., неделя, 16:00-17:00 CET

Join Zoom Meeting

Meeting ID: 626 003 8715

Passcode: 440608

Снимки: biserche.com

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По-ниски температури и дъжд в последния работен ден

В петък, 28 март,  отново на много места ще превалява. В следобедните часове ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и валежите ще бъдат придружени с гръмотевици. По-значителни по количество ще бъдат те в централните и северните..

публикувано на 27.03.25 в 18:10

Предаванията на турски език на Радио България са най-слушаните по Радио Кърджали

Най-слушаното предаване на регионалната програма на БНР "Радио Кърджали" е програмата на Радио България на турски език, насочена към българските граждани, чиито майчин език е различен от българския. Това показва национално представително..

публикувано на 27.03.25 в 16:45

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 44

В брой 44 на предаването слушайте: Българите в Унгария имат не само славно минало, а и стабилно бъдеще - интервю с Габриела Хаджикостова, заместник-председател на Българското републиканско самоуправление в Будапеща Рубрика „Мост на вярата“: за..

публикувано на 27.03.25 в 12:00