Eмисия новини
от часа
Grigori Grigorov

Një program europian mbështet aksesin masiv të bullgarëve në 5G

Deri në fund të vitit 2025, 80% e popullsisë do të kenë akses në lidhjen 5G, tha zëvendësministri i transportit dhe lidhjeve Grigori Grigorov. Duke hapur një ditë informacioni për konkursin “Mekanizma për lidhjen e Evropës për projektin 5G, ai u bëri..

29.11.23 16:01 |
Stoju Nedin

Sofja pret Kongresin e X Ndërkombëtar Jubilar të Psikologëve

Më 3 dhe 4 nëntor në Universitetin e Sofjes “Shën Klementi i Ohrit” do të mbahet Kongresi i dhjetë Ndërkombëtar i Psikologjisë. Sipas Shoqatës së Psikologëve në Bullgari, gjatë forumit do të prezantohen rreth 180 raporte shkencore për temat që kanë të..

03.11.23 06:20 |

BE pret një rritje të sulmeve hibride dhe përpjekjeve për ndërhyrje të huaja përpara zgjedhjeve evropiane

Bashkimi Evropian pret të intensifikohen përpjekjet për ndërhyrje të huaja dhe manipulimin e informacionit përpara zgjedhjeve evropiane në qershor të vitit të ardhshëm. Parlamenti Evropian miratoi një raport që kërkon masa urgjente mbrojtëse kundër..

07.06.23 13:09 |

Ljubomir Llazarov: Radio Bullgaria ka pasur gjithmonë një standard të lartë, i cili vazhdon edhe sot

Gati 20 vjet më parë, kur mediat elektronike sapo kishin filluar të hynin në hapësirën e internetit, një ekip të rinjsh dhe entuziastësh krijuan një nga faqet më të lexuara të internetit - atë të Radio Bullgarisë. Kryeredaktori ishte gazetari..

13.05.23 13:15 |

Bullgaria vendos dënime më të ashpra për piraterinë në internet

Qeveria dëshiron kriminalizimin e shkëmbimit online të përmbajtjes pirate. Ndryshimet në Kodin Penal u miratuan nga kabineti. Ato parashikojnë që krijimin, mirëmbajtjen e torrenteve pirate, platformave ueb, grupeve “chat” në aplikacione për ndarjen..

20.04.23 10:52 |

Rreth 15% e seksioneve me video monitorim janë pa mbulim interneti

Të gjithë celularët që do të regjistrojnë dhe transmetojnë në komisionet sektoriale gjatë numërimit të votave në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit, i janë dorëzuar kompanisë “Shërbimi Informativ”. Pajisjet kontrollohen për..

17.03.23 19:06 |
Bllagovest Kirillov

Bullgaria i bashkohet deklaratës së OECD për një të ardhme digjitale

Bullgaria i bashkohet Deklaratës për një të ardhme digjitale të besueshme, të qëndrueshme dhe gjithëpërfshirëse të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD), njoftoi Ministria e Qeverisjes Elektronike. Gjatë nënshkrimit të..

15.12.22 19:10 |

Një mësues nga qyteti Svilengrad u zgjodh “Iluminist i Vitit”

Mësuesi frymëzues, historian dhe studiues nga Svilengradi Dimitër Gilev fitoi votën e audiencës në fushatën publike kombëtare të Radios Kombëtare Bullgare “Iluministi i vitit 2022”. “Ky është një nder i madh për mua dhe një tjetër dëshmi se puna ime..

02.11.22 11:39 |

Mbi një e katërta prej trafikut të internetit është me qëllim të keq

Një total prej 26% e të gjithë trafikut të internetit në vendin tonë është trafik me qëllim të keq bot i krijuar nga programet, raporton BTA duke cituar të dhëna nga Ministria e Qeverisjes Elektronike. Sipas tyre, 80% e të gjitha incidenteve të..

27.09.22 18:35 |

Më shumë se gjysma e bullgarëve nuk i besojnë lajmet për luftën në Ukrainë

58.8 për qind e bullgarëve nuk i miratojnë veprimet e Presidentit Vlladimir Putin në Ukrainë. 23.3 për qind nuk ​​e fshehin se më tepër i miratojnë këto veprime. Mes tyre janë kryesisht të moshuar, sipas një sondazhi të “Gallup International..

20.06.22 11:52 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна