Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një program europian mbështet aksesin masiv të bullgarëve në 5G

Grigori Grigorov
Foto: mtc.government.bg

Deri në fund të vitit 2025, 80% e popullsisë do të kenë akses në lidhjen 5G, tha zëvendësministri i transportit dhe lidhjeve Grigori Grigorov. Duke hapur një ditë informacioni për konkursin “Mekanizma për lidhjen e Evropës për projektin 5G, ai u bëri thirrje shkollave, spitaleve, organizatave bashkiake dhe publike të marrin pjesë në konkursin e ri, i cili siguron 75% fonde granti. Konkursi është vazhdim i iniciativës për ndërtimin e pikave publike të aksesit në internet pa tel me shpejtësi të lartë në vende publike WiFi4EU. 91% e bashkive bullgare që aplikuan morën fonde dhe vendi zuri vendin e parë për nga numri i kuponëve të dhënë në BE. Sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë, mbi 400 000 bullgarë në zona të largëta po punojnë për të pasur akses në internet me shpejtësi të lartë dhe në një rrjet 5G. Paralelisht, të gjitha 265 bashkitë do të lidhen me një rrjet të unifikuar me shpejtësi të lartë të administratës shtetërore.

Më shumë nga rubrika

Rreth gjysma e bullgarëve nuk presin që lufta në Ukrainë të përfundojë së shpejti

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë, 30.7% e bashkatdhetarëve tanë presin që lufta të përfundojë deri në fund të vitit dhe 49.9% nuk ​​presin që ajo të përfundojë. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi të “Gallup International” për..

botuar më 24-02-24 12.35.MD

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD