Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbi një e katërta prej trafikut të internetit është me qëllim të keq

Foto: arkiv

Një total prej 26% e të gjithë trafikut të internetit në vendin tonë është trafik me qëllim të keq bot i krijuar nga programet, raporton BTA duke cituar të dhëna nga Ministria e Qeverisjes Elektronike. Sipas tyre, 80% e të gjitha incidenteve të raportuara në internet janë sulme phishing, duke përdorur email të maskuar, mesazhe direkte ose faqe interneti që imitojnë ato reale dhe synojnë të nxjerrin informacione personale dhe akses në llogari të rëndësishme nga viktimat e tyre. Të dhënat tregojnë se gjithsej 57% e të gjitha organizatave u nënshtrohen përpjekjeve ditore dhe javore për phishing.

Numri i raportimeve për shkelje në hapësirën bullgare të internetit, të përpunuara nga Ekipi Kombëtar i Reagimit ndaj Incidenteve të Sigurisë Kompjuterike (CERT), është 657 për qershorin, 272 për korrikun dhe 249 për gushtin e këtij viti. Ato të regjistruara në faqen e tyre për të njëjtët muaj janë përkatësisht 120, 145 dhe 155, dhe adresat IP për të cilat ka sinjale se janë prekur janë 10 382 për qershorin, 14 634 për korrikun dhe 14 298 për gushtin.

Më shumë nga rubrika

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

botuar më 22-12-02 8.07.MD

Holanda bllokon sërish pranimin e Bullgarisë në Shengen

Qeveria e Holandës ka vendosur të bllokojë pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen, njoftoi Korporata Holandeze Transmetuese. Sipas kryeministrit Mark Rutte, vendimi nuk është politik, por i bazuar në fakte. Sipas ministrit të jashtëm Wopke Hoekstra,..

botuar më 22-12-02 7.52.MD

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD