Eмисия новини
от 21.00 часа
Kështjella

Historia, vera dhe natyra - Vidini, si një destinacion tërheqës për udhëtime lundrimi

"Zbuloni kështjellën "Baba Vida" - kështjella më e madhe mesjetare në Bullgari. Si alternativë , vizitoni një shtëpi vendase për një demonstrim të kosit tradicional bullgar dhe banicës së ëmbël një ëmbëlsirë që do të mund ta përgatisni edhe..

26.11.23 12:30 |

Një bullgar do të lundrojë në "Everestin e lundrimit në oqean"

Qindra qytetarë të Varnës dërguan marinarin Pavlin Nadvorni nga Stacioni Detar. Ai filloi një lundrim rreth botës për të marrë pjesë në garën "Global Solo Challenge". Stema e Varnës është vendosur në jahtin e Nadvornit. Në një ceremoni të veçantë,..

16.08.23 11:53 |

Ushtria ruse qëlloi një anije turke në brigjet bullgare të Detit të Zi

Ndalimi me të shtënë paralajmëruese dhe kontrolli i ngarkesës turke “SUKRU OKAN”, e cila lundron nën flamurin e Palau-s, është bërë në orën 6 e 40 minuta të datës 13 gusht, në brigjet e Bullgarisë, sipas të dhënave të disa sajteve të specializuara..

14.08.23 09:16 |

Rusia po përgatit një stërvitje në një pjesë të zonës ekskluzive ekonomike të Bullgarisë

Federata Ruse dërgoi të ashtuquajturin Njoftim Publik për vendosjen e zonës së përkohshme paralajmëruese në Detin e Zi për shkak të stërvitjeve ushtarake, njofton Ministria e Mbrojtjes e Bullgarisë. Zona përfshin pjesë të zonës ekskluzive ekonomike..

27.07.23 16:19 |

Një anije vikinge u ankorua në Ruse duke lundruar për në Stamboll

Një kopje e një anijeje vikinge është ankoruar në qytetin Ruse, që ndodhet në Danub dhe nesër në mbrëmje, mes orës 18 dhe 20, qytetarët kureshtarë do të mund ta shohin atë nga brenda. Në bordin e anijes po udhëtojnë 11 norvegjezë - anëtarë të një..

17.07.23 17:43 |

Marina bullgare u rinovua me anijen "Musalla"

Anija më e re e Kompanisë Detare Bullgare është në ujë, njoftoi kompania. Ngritja e flamurit në “Musalla” u bë në fabrikën kineze Jiangsu Yangzi-Mitsui ku u ndërtua. Është i 7-ti nga 12 transportuesit me shumicë të porositur, tip “laker” me..

07.07.23 11:33 |
Porti i Varnës

Mbyllen portet bullgare për të gjitha anijet e regjistruara në Rusi

Nga 8 prilli, anijet e certifikuara nga regjistri rus i anijeve detare nuk do të kenë akses në portet detare dhe lumore bullgare, thuhet në një urdhër të ri të Agjencisë Ekzekutive "Administrata Detare". Për BTA, drejtori i agjencisë në Varna,..

07.04.23 10:32 |

Vidin priti anijen e parë me turistë të huaj për vitin 2023

Anija e parë e lundrimit në Danub për sezonin turistik u ankorua më 20 mars në portin e Vidinit.  Vidin – qyteti evropian danubian me histori të pasur Vidin – një përrallë shumëshekullore Një shëtitje në Vidin me Volen Antovin..

20.03.23 12:55 |

Një anije kërkimore bullgare niset për në Antarktidë

Anija e parë kërkimore ushtarake bullgare "Shenjtorët Kirili dhe Metodi" niset nga Varna për në Antarktidë më 27 dhjetor. Komandanti i anijes - Kapiteni rangut të dytë Nikollaj Danaillov, niset me një ekuipazh prej 26 personash. Pritet që anija..

27.12.22 04:05 |
Zbulimi i një spirance masive prej hekuri

Port Baglar ose Gjiri i Vreshtave zbulon sekrete mijëravjeçare nga fundi i Detit të Zi

Ekspedita nënujore e Muzeut Historik Kombëtar në gjirin pranë Kepit të Krishtit, në jug të qytetit të Sozopolit, përfundoi në fund të shtatorit me gjetje unike që kanë të bëjnë me historinë e lundrimit me anije dhe veprimtaritë e lidhura me..

10.10.22 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна