Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vidin priti anijen e parë me turistë të huaj për vitin 2023

Foto: BTA

Anija e parë e lundrimit në Danub për sezonin turistik u ankorua më 20 mars në portin e Vidinit. 

Afro 150 turistë amerikanë dhe japonezë po udhëtojnë në bordin luksoz "Viking Lif", të cilët vizituan për herë të parë shkëmbinjtë unik të Bellogradçikut dhe kalanë "Kaleto".

Më pas janë kthyer për të parë kalanë “Baba Vida” (“Gjysha Vida”) në Vidin.

Gjatë sezonit të ri turistik, në portin e Vidinit pritet të ankorohen 294 anije turistike me mbi 36 mijë turistë të huaj. Tradicionalisht, sezoni fillon më 20 mars, dhe këtë vit do të zgjasë më shumë - deri më 27 dhjetor, kur është planifikuar anija e fundit e lundrimit që lundron në Danub. Muajt më të ngarkuar janë maji, qershori, korriku, gushti dhe shtatori, kur ankorohen 40 deri në 45 anije çdo muaj.

Foto: Radio Vidin - arkiv

Më shumë nga rubrika

Çmimet e çadrave dhe shezllongjeve në det janë të njëjta me verën e kaluar

Pavarësisht shpëtimtarët dhe kujdesi mjekësor të ofruara në plazhe që prej 1 qershorit, vizitorët janë ende të paktë, si dhe ata që hyjnë në ujë. Sezoni i plazhit në vitet e fundit fillon pas 15-20 qershorit, tha për BNR Kirill Spasov, përgjegjës për..

botuar më 23-06-08 11.23.PD

Nëpër shtigjet me shkopinj – fillon sezoni aktiv për shëtitjet malore

Vera është stina e ecjeve malore, kur nëpër shtigje me shkopinj bëjnë shëtitje qindra turistë entuziastë bullgarë dhe të huaj. Megjithatë, për shkak të pranverës jashtëzakonisht të ftohtë, në pjesët më të larta të maleve Rila dhe Pirin..

botuar më 23-06-07 7.15.PD

Planetariumi në Burgas tashmë mirëpret mysafirët kureshtarë

Banorët dhe mysafirët e Burgasit tani mund të përfitojnë nga një tjetër atraksion në qytetin bregdetar, i cili do t'i njohë me ato që po ndodhin në Kozmosin e pafund. Bëhet fjalë për planetarin e sapohapur, që ndodhet në zonën e terminalit të..

botuar më 23-05-28 11.15.PD