Eмисия новини
от 09.00 часа

Nën 40% janë ata që dëshirojnë të votojnë për parlamentin evropian dhe atë kombëtar

37.4% e bullgarëve do të votonin në zgjedhjet parlamentare nëse ato do të mbaheshin në fillim të prillit. 34.2 për qind do të merrnin pjesë në zgjedhjet për eurodeputetë, sipas një sondazhi përfaqësues të “Gallup International Balkan”, të kryer për..

12.04.24 09:43 |

Ndershmëria e votës nuk ka alternativë, premtoi kryeministri në detyrë

Për kabinetin zyrtar, zgjedhjet e ndershme do të jenë prioritet dhe nuk ka alternativë, ai do të kundërshtojë në çdo mënyrë votën e blerë. Kështu bëri të ditur kryeministri Dimitër Gllavçev në mbledhjen e parë të qeverisë së re. Sipas tij, fushata..

11.04.24 16:28 |

“Së bashku për BE-në”, është mesazhi në bullgarisht për zgjedhjet evropiane

“Së bashku për BE-në” është mesazhi në gjuhën bullgare për zgjedhjet e Parlamentit Evropian, të cilat do të mbahen nga 6 deri më 9 qershor. Faqja speciale zaednoza.eu ka informacione të përditësuara për Parlamentin Evropian dhe kompetencat e tij, për..

13.03.24 18:27 |

Deputetët votuan dorëheqjen e Nikollaj Denkov

Përfaqësuesit e popullit votuan njëzëri për dorëheqjen e kryeministrit Nikollaj Denkov me 216 vota “pro”. Mbrëmjen e djeshme, më 5 mars, Denkov e dorëzoi dorëheqjen e qeverisë në zyrën e Kuvendit Popullor, një ditë para përfundimit të 9 muajve të..

06.03.24 12:37 |

Më 9 qershor në Bullgari do të votojnë vetëm qytetarët që kanë jetuar në BE për të paktën 3 muaj

Si kusht i domosdoshëm për ushtrimin e votës në zgjedhjet e ardhshme për deputetë të Parlamentit Evropian nga Republika e Bullgarisë më 9 qershor të këtij viti, kërkohet qëndrim të përhershëm. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën me dije se mund të..

05.03.24 09:10 |

Bimët gjenomike do të shfrytëzohen në bujqësi vetëm me mbështetjen e shoqërisë

Bullgaria u abstenua në votimin e propozimit të Parlamentit Evropian për bimët e marra përmes teknikave të reja gjenomike. Ministria e Bujqësisë vazhdon të zhvillojë diskutime publike dhe konsultime me shkencëtarët, në mënyrë që pozicioni..

15.02.24 08:44 |

Ligji i ri për Bankën Kombëtare Bullgare kaloi në lexim të parë

Asambleja Kombëtare miratoi në lexim të parë ligjin e ri për Bankën Kombëtare Bullgare (BNB), i cili do të lejojë Bullgarinë të hyjë në Eurozonë. Qëllimi i tij është të sigurojë integrimin ligjor të bankës qendrore bullgare në Eurosistemin me futjen e..

19.01.24 17:54 |
Ministri Vëtev

Për shkak të opinionit publik, Bullgaria do të ketë një qëndrim të përmbajtur ndaj teknologjive gjenomike

Teknikat e reja gjenomike në bujqësi nuk janë OMGJ. Tema u ngrit nga njerëz që nuk e kuptojnë. "Ne do të abstenojmë derisa shoqëria bullgare të informohet," tha për bTV ministri i bujqësisë Kirill Vëtev. Megjithë mbështetjen e tij personale për..

17.01.24 10:32 |

U ngrit tatimi mbi fitimin për kompanitë me xhiro vjetore mbi 750 milionë euro

Biznesi i madh do të duhet të paguajë 5% tatim fitimi shtesë, por me lehtësim 8% nëse investon në aktive të qëndrueshme materiale. Kjo u vendos përfundimisht nga parlamenti në lexim të dytë me ndryshime në ligjin e tatimit mbi të ardhurat e..

13.12.23 11:53 |

Në një kongres në Sofje, votuan kundër kthimit të Rusisë dhe Bjellorusisë në gjimnastikë

Në një takim në Sofje, Kongresi i Gjimnastikës Evropiane votoi kundër kthimit të sportistëve nga Rusia dhe Bjellorusia në turnetë ndërkombëtare nga 1 janari 2024, njoftoi organizata. Deklarata e organizatës tha se nuk është dakord me vendimin e..

01.12.23 14:34 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна