Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Raja Nazarjan nga GERB është kryetare e Legjislaturës së 50-të të Kuvendit Popullor

Raja Nazarjan
Foto: BGNES

Kryetar i Legjislaturës së 50-të të Kuvendit Popullor u zgjodh Raja Nazarjan, e propozuar nga GERB. “Pro” votuan 131 deputetë, “kundër” – 66 deputetë, 39 abstenuan. Konkurruesit e tjerë për postin ishin Viktoria Vasileva nga “Veliçie”, Petër Petrov nga “Vëzrazhdane” dhe Sillvi Kirillov nga ITN.

Nënkryetarë të Kuvendit Popullor u zgjodhën: Rosica Kirova nga GERB-SDS, Jordan Conev nga DPS, Atanas Atanasov nga "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike", Conço Ganev nga "Vëzrazhdane", Dragomir Stojnev nga "BSP për Bullgarinë", Andrej Çorbanov nga "Ka një popull të tillë", Viktoria Vasileva nga “Veliçie”.

"Dëshiroj t'ju falënderoj për nderimin e lartë të dhënë. Me këtë votë u bë i mundur funksionimi i pushtetit", tha Nazarjan, e cila u zgjodh gjatë votimit të tretë. Ajo shprehu shpresën se nisja nga puna e parlamentit do të krijojë parakushte për normalizimin e proceseve politike në vend. "Ne jemi përgjegjës për cilësinë e veprimtarisë legjislative. Besoj se secili prej nesh do të bëjë përpjekje në këtë drejtim", theksoi kryetarja e re e Kuvendit Popullor.

Lexoni më shumë:
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 23 korrikun 2023

Gjatë natës , kryesisht në Bullgarinë Verilindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësisë dhe në disa rajone reshje të shkurtra shiu me bubullima. Në pjesën tjetër të vendit do të jetë kryesisht i kthjellët. Do të fryjë erë e lehtë nga..

botuar më 24-07-22 7.25.MD
Atanas Zaprjanov

Bullgaria është gati me një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën

Formimi i paketës së radhës të ndihmës për Ukrainën është në fazën përfundimtare dhe ajo mund t'i paraqitet Këshillit të Ministrave sot. Këtë e bëri të ditur ministri në detyrë i mbrojtjes Atanas Zaprjanov, i cili mori pjesë në konferencën me rastin e..

botuar më 24-07-22 5.33.MD
Kristian Vigenin

Nëse BSP merr mandatin e tretë, do të përpiqet të formojë një kabinet ekspertësh

Rikthimi i mandatit të dytë nuk ishte i papritur, komentoi nënkryetari i BSP-së Kristian Vigenin. Sipas tij, formimi i një qeverie në kuadër të Legjislaturës së 50-të të Kuvendit Popullor është gjithnjë e më i vështirë për t'u arritur. Gjithsesi,..

rinovuar më 24-07-22 5.23.MD