Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me 100% të protokolleve të përpunuara zgjedhore, në parlamentin e ri hyjnë 7 parti

Foto: KQZ

“GERB-SDS” është forca e parë politike në votimin për parlamentin kombëtar të mbajtur më 9 qershor me 100% të protokolleve të numëruara seksionale zgjedhore, njoftoi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Rezultatet janë këto:

GERB-SDS /ГЕРБ – СДС/ – 24,7% me 530 602 vota;

Lëvizja për të Drejta dhe Liri - DPS/ДПС/ – 17,07% me 366 562 vota;

“Po e Vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” – PP-DB /ПП-ДБ/ – 14,33% me 307 848 vota;

“Vëzrazhdane” /Възраждане/ – 13,78% me 281 439 vota;

“BSP për Bullgarinë” / БСП за България/– 7,06% me 141 175 vota;

“Ka një popull të tillë” – ITN /ИТН/ – 6,10% me 121 573 vota;

Partia Veliçie /Партия Величие/ - 4,65% me 99 852 vota.


63 911 prej atyre që kanë shkuar në votime kanë votuar me “nuk mbështes askënd”.


Rezultatet e zgjedhjeve të Parlamentit Evropian janë:


GERB-SDS/ГЕРБ – СДС/– 23,54% me 473 994 vota;

Lëvizja për të Drejta dhe Liri - DPS/ДПС/– 14,66% me 295 052 vota;

“Po e Vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” – PP-DB /ПП-ДБ/– 14,44% me 290 792 vota;

“Vëzrazhdane” /Възраждане/ – 13,98% me 281 439 vota;

BSP për Bullgarinë” / БСП за България/ – 7,01% me 141.175 vota;

“Ka një popull të tillë” – ITN /ИТН/ – 6.04% me 121 573 vota.


3.17% ose 63 859 e atyre që votuan për Parlamentin Europian preferuan pozicionin “Unë nuk mbështes askënd”.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Trenat gjermanë nisen midis Sofjes dhe Burgasit

Ministri zyrtar i transportit dhe komunikacioneve Georgi Gvozdejkov dhe ambasadorja gjermane Irene Maria Plank prezantuan vagonët e modernizuar gjermanë të përdorur, të cilët i morën Hekurudhat Shtetërore Bullgare, njoftoi BGNES. Ata do të..

botuar më 24-06-22 4.35.PD

Parashikimi i motit për 22 qershorin 2024

Të shtunën do të mbajë mot kryesisht me diell dhe nxehtë. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi lindor-juglindor. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 34° dhe 39°, në Sofje rreth 34°. Në zonat malore do të mbajë mot..

botuar më 24-06-21 7.35.MD

Presidenti njoftoi se kur do të fillojnë konsultimet për një kabinet të ri

Presidenti Rumen Radev do të fillojë të hënën (24 qershor) konsultimet me grupet parlamentare në Asamblenë e 50-të të Kuvendit Popullor, njoftoi Presidenca. Konsultimet mbahen në përputhje me Kushtetutën përpara se kreu i shtetit t'i japë një mandat..

botuar më 24-06-21 2.36.MD