Eмисия новини
от часа
Vasill Terziev

Bashkia e Sofjes lejoi festimin e Ditës së Ushtrisë Ruse në kryeqytet

Ministria e Punëve të Jashtme nuk ka dhënë leje për një festë të organizuar nga Ambasada Ruse në Sofje. Kështu ka bërë të ditur Ministria. Lidhur me këtë rast, kryebashkiaku i kryeqytetit Vasill Terziev deklaroi se e ka lejuar Ambasadën Ruse..

23.02.24 09:49 |

Ministria e Jashtme dënoi përpjekjet e ambasadorit rus për dezinformim

Përpjekjet për dezinformim për shkak të mbështetjes së Bullgarisë për Ukrainën janë të papranueshme, thuhet në qëndrimin e Ministrisë bullgare të Punëve të Jashtme. Arsyeja e qëndrimit është një publikim më 12 qershor në rrjetet sociale i ambasadores..

14.06.23 08:51 |

Fati i Monumentit të Ushtrisë Sovjetike ndau përsëri qytetarët e kryeqytetit më 9 maj

Pjesëmarrësit në të ashtuquajturin procesion të "Regjimentit të Pavdekshëm" e mbajtën aksionin e tyre pavarësisht ndalimit të kryetares së Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova. Ngjarja shënon fitoren mbi fashizmin. Nën masa jashtëzakonisht të..

09.05.23 13:26 |
Ambasadorja e Rusisë Eleonora Mitrofanova

Ambasadorja ruse për gazetarin Grozev: Thjesht i themi “Mos vijë më në Rusi”

"Askush nuk do ta kërkojë atë në të gjithë botën. Ne i themi: "Mos eja më në Rusi". Këtë e deklaroi para gazetarëve pas një takimi gjysmë orësh në Ministrinë e Punëve të Jashtme, ambasadorja e Federatës Ruse në vendin tonë, Eleonora Mitrofanova...

29.12.22 17:31 |

Protesta kundër një emisari të Patriarkanës së Moskës në Sofje

Bullgarët dhe ukrainasit thërrasin "Vrasësit" dhe "Moska nuk është këtu" përpara Kishës Ruse “Shën Nikollaj” në Sofje. Ata po protestojnë kundër vizitës së Mitropolitit Antoni të Volokolamit, i cili është ministër i jashtëm i Patriarkanës së..

06.12.22 11:21 |

Ambasadorja ruse u bë shkak i polemikave në fillimin e punës së parlamentit të ri

A duhet ftuar në hapjen e sezonit të ri parlamentar ambasadorja e Rusisë në Bullgari, Eleonora Mitrofanova? Kjo çështje u bë shkak për mosmarrëveshje të ashpra mes deputetëve të Legjislaturës së re të 48-të të Kuvendit Popullor para fillimit të..

11.10.22 19:07 |
MPJ

Ministria e Jashtme kërkon që Ambasada Ruse të tërheqë notën e saj

Sot, më 1 korrik 2022, para mesditës, me insistimin e palës ruse, në Ministrinë tonë të Jashtme u mbajt një takim mes Ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska dhe Ambasadores së Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Federatës Ruse Eleonora..

01.07.22 19:16 |
Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova

Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova vendosi ultimatum që të anulohet dëbimi i 70 diplomatëve rusë

Ambasadorja ruse në Bullgari Eleonora Mitrofanova i ka dorëzuar një notë verbale Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, në të cilën kërkon që deri në orën 12:00 të datës 1 korrik, të tërhiqen notat për nëpunësit e përfaqësive diplomatike ruse që u..

30.06.22 19:54 |
Sergei Lavrov

Sofja, Shkupi dhe Podgorica kanë bllokuar fluturimet e Sergei Lavrov për në Beograd

Vizita e Ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov në Serbi më 6 dhe 7 qershor u anulua për shkak të refuzimit të Bullgarisë, Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi për të hapur hapësirën e tyre ajrore ndaj avionit të diplomatit të parë rus. Ambasadorja..

06.06.22 12:50 |
Atanas Krëstin, Ambasadori bullgar në Rusi

Sofja do të thërrasë ambasadorin e saj nga Moska për konsultime

Thirrja e Ambasadorit tonë në Moskë për konsultime në vendin tonë është një veprim logjik. Kështu, Presidenti Rumen Radev e komentoi deklaratën e Kryeministrit Kirill Petkov, i cili paralajmëroi se Sofja do të thërrasë ambasadorin e saj nga Moska..

24.03.22 18:21 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна