Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Jashtme dënoi përpjekjet e ambasadorit rus për dezinformim

Foto: MPJ

Përpjekjet për dezinformim për shkak të mbështetjes së Bullgarisë për Ukrainën janë të papranueshme, thuhet në qëndrimin e Ministrisë bullgare të Punëve të Jashtme. Arsyeja e qëndrimit është një publikim më 12 qershor në rrjetet sociale i ambasadores ruse Eleonora Mitrofanova, me rastin e ditës së Rusisë “ku janë shprehur hipoteza dhe supozime për mbështetjen që Bullgaria i ka dhënë Ukrainës”. 

Bullgaria dënon fuqishëm agresionin e paprecedentë dhe të paprovokuar ushtarak rus kundër Ukrainës dhe kontribuon në përpjekjet ndërkombëtare për të mbështetur vendin. Ne jemi të qëndrueshëm në qëndrimin tonë të solidaritetit me popullin e Ukrainës, si dhe në mbështetjen tonë të pakushtëzuar për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të vendit”, thuhet në qëndrim.

Ndihma e dhënë Ukrainës është brenda normave ligjore. “Çdo përpjekje për propagandë dhe dezinformim që cenon vlerat demokratike është e papranueshme”, shton Ministria.

Më shumë nga rubrika

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

botuar më 24-02-23 4.26.MD