Eмисия новини
от 18.00 часа
Ministri i Financave Asen Vasilev nuk votoi në zgjedhjet lokale në qytetin e tij të lindjes, Haskovo, pasi nuk i plotëson kushtet për 6 muaj qëndrim

Kuriozitetet e ditës së zgjedhjeve

Një kandidat për kryetar bashkie të Kjustendilit nuk mund të votojë për veten e tij sepse është i regjistruar në një adresë aktuale jashtë vendit, thanë për BNR nga administrata e bashkisë. Ministri i Financave Asen Vasilev nuk votoi në..

29.10.23 18:01 |

Varreza e Aleksandrovos - një monument unik i artit trak

Në dhjetor të vitit 2000, në tumën “Roshavata Çuka” afër fshatit Aleksandrovo, komuna e qytetit Haskovo, një ekip arkeologësh, të udhëhequr nga Dr. Georgi Kitov (1943-2008), hasën në një nga gjetjet historike më mbresëlënëse në trojet..

22.03.23 15:25 |

Rekord i temperaturës prej 28.2 gradë u regjistrua në Haskovo

Një rekord absolut i temperaturës në të gjithë historinë më shumë se 100-vjeçare të matjeve është raportuar sot, më 02 nëntor, në qytetin Haskovo(Bullgaria Qendrore Jugore), njoftoi për Agjencinë Telegrafike Bullgare (BTA) observatori..

02.11.22 19:44 |
Stanimir Stanev

Në zonat kufitare jugore vijon gjendja e shpallur e pjesshme e fatkeqësisë për shkak të presionit të emigrantëve

Gjendja e pjesshme e jashtëzakonshme për shkak të presionit migrator në rajonet e Burgasit, Jambolit dhe Haskovos do të zgjatet. Ajo u shpall më 23 shtator dhe do të vazhdojë për shkak të riparimeve urgjente të rrugëve pyjore. Në Jamboll,..

27.09.22 17:58 |

Po mbyllin autostradën drejt Turqisë për shkak të zjarreve në rrethin e Haskovos

Gjendja e jashtëzakonshme po vazhdon të jetë në fuqi në Haskovo për shkak të zjarreve në komunat Harmanli dhe Ljubimec. Ato ende nuk janë lokalizuar për shkak të erës së fortë. Autostrada "Marica" do të mbyllet për të shmangur aksidentet në..

10.08.22 10:19 |

Itineraret kulturore-historike në qytetin Haskovo dhe rrethinat

Qyteti Haskovo është porta drejt Rodopeve Lindore, të cilat janë të përmbushura me rrugë me një karakter informues duke ndjekur gjurmët e së shkuarës. Por, përpara se t’u drejtoheni rrethinave, ju rekomandojmë të bëni një shëtitje nëpër vet..

08.07.22 07:15 |
Grigor Dimitrov

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov i bëri një dhuratë një shkolle të mesme në qytetin e tij të lindjes

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov i bëri një dhuratë shkollës së mesme për mësimin e gjuhëve të huaja “Prof. Dr. Asen Zllatarov” në qytetin e tij të lindjes Haskovo. Tenisti që jeton në Monako ka dhënë 15 mijë euro, ka konfirmuar..

01.12.21 11:29 |

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

12.06.21 06:45 |

Myslimanët festojnë Kurban Bajramin

Në Haskovo (Bullgari Jugore) myslimanët u mblodhën në dy xhamitë e qytetit “Çarshi Xhami” dhe “Eski Xhami” për namazin e mëngjesit para Kurban Bajramit. Dita festive fillon me lutje, në të cilën janë të pranishëm të gjithë burrat. Pastaj bëhet..

11.08.19 11:41 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна