Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Varreza e Aleksandrovos - një monument unik i artit trak

10
Foto: BGNES

Në dhjetor të vitit 2000, në tumën “Roshavata Çuka” afër fshatit Aleksandrovo, komuna e qytetit Haskovo, një ekip arkeologësh, të udhëhequr nga Dr. Georgi Kitov (1943-2008), hasën në një nga gjetjet historike më mbresëlënëse në trojet tona – një varr trak të shekullit IV para Krishtit. Qëllimi i tij ishte t’i jepte një strehë të fundit njërit prej sundimtarëve trakë, emri i të cilit mbetet sekret për ne. Në maj të vitit 2009, hapi dyert Qendra Muzeore “Arti Trak në Rodopet Lindore”, e cila strehon një kopje të saktë të Varrezës së Aleksandrovosqë ndodhetaty pranë dhe është pjesë e 100 Objekteve Turistike Kombëtare.

Shihni se çfarë objekte të tjera mund të shihni në këtë rajon:


Tekst dhe foto: BGNES

Më shumë nga rubrika

Shëtitje pranverore në parkun natyror “Zllatni Pjasëci”

Në pranverë, parku natyror "Zllatni Pjasëci" bëhet një vend tërheqës për banorët e Varnës dhe mysafirët e qytetit. Ndodhet 17 km në verilindje të qytetit të Varnës, paralelisht me bregun e detit dhe rrethon kompleksin turistik..

botuar më 23-05-22 2.21.MD

Arkitektura antike dhe pamjet magjepsëse tërheqin vizitorët në fshatin Dellçevo në malin e Pirinit

Fshati Dellçevo(Bullgaria Jugperëndimore) gjendet në rrëzë të malit të Pirinit, 10 kilometra larg qytetit Goce Dellçev. Ai tërheq turistët me arkitekturën e ruajtur të lashtë dhe rrugët e bukura malore. Janë ruajtur gjithashtu..

botuar më 23-05-09 2.42.MD

Një muze i pazakontë në Pernik

Muzeu i Minierave Nëntokësore është një nga muzetë më të pazakontë në Bullgari, një prej 100 objekteve turistike kombëtare dhe unik për Gadishullin Ballkanik. Ndodhet në dy nga galeritë e ruajtura të minierës së parë nëntokësore..

botuar më 23-04-21 11.23.PD