Eмисия новини
от часа

Kompleksi turistik Maljovica me një atraksion të ri turistik

Vendpushimi "Maljovica" në Rilla pret mysafirët e tij dimërorë me një Qendër Mësimore të rinovuar dhe Muzeun e Alpinizmit, i cili është i organizuar në tre seksione tematike, mësojmë nga botimi online bgtourism. Seksioni i parë i jep përparësi..

28.12.22 06:10 |
Ministri Prodanov

Ministri i Turizmit: Refugjatët nga Ukraina duhet të fillojnë punë

Numri i autobusëve që dalin nga vendi ynë përmes pikës kufitare Durankullak me shtetas ukrainas në 24 orët e fundit është tre herë më shumë se numri i hyrjeve. Ky trend është vërejtur për rreth një javë. Siç njoftoi qeveria, që nga fillimi i..

26.05.22 17:01 |
Ministri Prodanov

Hotelierët do të marrin paratë për refugjatët ukrainas jo më vonë se 20 prilli

20 prilli është afati deri në të cilin pronarët e hoteleve me refugjatë ukrainas të akomoduar duhet të marrin ndihmë shtetërore prej 40 leva (20 euro) për një person në ditë, tha për BNR Ministri i Turizmit Hristo Prodanov. Më shumë se 30 000..

18.04.22 15:51 |

Përsëri shqetësime në industrinë tonë të turizmit – situata është e paparashikueshme

Pasi filloi të rimëkëmbet ngadalë dhe me ndrojtje nga pandemia e koronavirusit, turizmi bullgar tashmë po përballet me një situatë edhe më kritike - luftën. Vendi ynë ndan një kufi të Detit të Zi me Ukrainën dhe kjo do të ndikojë mbi imazhin e saj..

02.04.22 12:25 |

Po diskutohen masa për mbështetjen e turizmit bullgar në kohë lufte

Në kontekstin e valës së refugjatëve dhe tre viteve të vështira lidhur me pasojat e pandemisë dhe me luftën në Ukrainë, shteti bullgar po diskuton në mënyrë aktive masat për mbështetjen e turizmit në muajt e ardhshëm. Sipas të dhënave të..

10.03.22 12:44 |
Jesus Caballero (majtas) dhe Hristo Prodanov

Aeroporti i Sofjes do të promovojë dhe ndihmojë turizmin bullgar

Turizmi është i lidhur ngushtë me Aeroportin e Sofjes. Suksesi i turizmit është një sukses edhe për aeroportin. Ekziston një potencial për mbështetje dhe bashkëpunim të ndërsjellë, duke pasur parasysh faktin se aeroporti i kryeqytetit është dera e..

12.01.22 10:45 |
Legjenda e futbollit bullgar Hristo Stoiçkov (djathtas) me Ministrin e Turizmit Hristo Prodanov

Futbollisti bullgar me famë botërore Hristo Stoiçkov do të promovojë Bullgarinë si një destinacion turistik

Ministri i Turizmit Hristo Prodanov dhe legjenda e futbollit bullgar Hristo Stoiçkov diskutuan bashkëpunimin e tyre të ardhshëm për promovimin e Bullgarisë si destinacion turistik. Stoiçkov ka pranuar të jetë një nga fytyrat e reklamave turistike..

05.01.22 18:35 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна