Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Turizmit: Refugjatët nga Ukraina duhet të fillojnë punë

Ministri Prodanov
Foto: BGNES

Numri i autobusëve që dalin nga vendi ynë përmes pikës kufitare Durankullak me shtetas ukrainas në 24 orët e fundit është tre herë më shumë se numri i hyrjeve. Ky trend është vërejtur për rreth një javë. Siç njoftoi qeveria, që nga fillimi i qershorit shteti ka ulur mjetet për të mbështetur një refugjat ukrainas në një hotel nga 40 leva /20 euro/ në 15 leva /7 euro/ në ditë.

"Refugjatët ukrainas duhet të integrohen së shpejti në tregun e punës në Bullgari dhe të fillojnë të jetojnë si të gjithë bullgarët e tjerë," tha Ministri i Turizmit Hristo Prodanov. “Shteti i ka trajtuar këta njerëz me respektin e nevojshëm, me përgjegjësinë e nevojshme”, tha ai, duke theksuar se vendi ynë nuk e ka braktisur idenë që më 1 qershor qytetarët ukrainas të ikur nga lufta në vendin tonë të akomodohen në baza shtetërore.

Më shumë nga rubrika

Biznesi është i pakënaqur - nuk e di çmimin e gazit për korrikun

Biznesi shprehu pakënaqësi për faktin se ende nuk është bërë e ditur se sa do të kushtojë gazi natyror në Bullgari në korrik. “As Komisioni për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit dhe as “Bullgargaz” nuk kanë publikuar asnjë informacion për këtë çështje”,..

botuar më 22-07-05 5.58.MD

Bullgaria është në prag të valës së re Covid

Bullgaria ndodhet në pragun e valës së radhës së Covid-19 dhe shtyrja e vaksinimit nuk do të çojë në asnjë të mirë. Këtë e komentoi Kryetari i Shoqatës Shkencore Bullgare të Farmacisë, Prof. Georgi Momekov, në kuadër të fushatës së Ministrisë..

botuar më 22-07-05 4.40.MD
Dr. Aleksandër Simidçiev

Thirrje për të rikthyer mbajtjen e maskave në transport dhe spitale

Në baza dy javore, incidenca e Covid-19 në vend u rrit në 82.5 persona për 100 mijë banorë, njoftoi Qendra Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare. Rajonet e Varnës, Burgasit dhe qytetit të Sofjes janë në zonën e verdhë për nga..

botuar më 22-07-05 1.55.MD