Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

40 vjet nga ngjitja e parë bullgare në Everest

Hristo Prodanov
Foto: arkiv

Sivjet shënohet 40 vjetori i ekspeditës së parë bullgare për t'u ngjitur në majën më të lartë të planetit - Everest. Më 20 prill 1984, majën e ngjiti pa maskë oksigjeni 41-vjeçari Hristo Prodanov në shpatin më të vështirë perëndimor. Ai arriti majën në orën 18:10, të cilën e raportoi në radio. Aty qëndroi për 32 minuta. Gjatë zbritjes bëri të ditur se për shkak të errësirës dhe kushteve të këqija atmosferike do të ndalojë zbritjen dhe do të kërkojë një vend për të kaluar natën. Të nesërmen ai dha sinjale që e bënin të qartë se ishte në gjendje të rëndë. Përpjekjet e anëtarëve të tjerë të ekspeditës për ta gjetur atë ishin të pasuksesshme. Vdiq Hristo Prodanov.

Pas tij, më 8 maj, Ivan Vëllçev dhe Metodi Savov u ngjitën në Everest, dhe më 9 maj - Nikollaj Petkov dhe Kiril Doskov - anëtarët e tjerë të ekspeditës.

Në një sondazh mes shikuesve të Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT), ngjitja dramatike e Everestit në vitin 1984 u zgjodh si "ngjarja sportive bullgare e shekullit të 20-të".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Zviceranët i hodhën themelet e edukimit fizik në Bullgari

Në Sofje u mbajt Konferenca “Puna e mësuesve zviceranë – mesazh dhe sfidë për brezat e ardhshëm”. Ajo u organizua nga Akademia Kombëtare e Sporteve “Vasill Levski” dhe Ambasada e Zvicrës në vendin tonë dhe iu kushtua 130 vjetorit të ardhjes së..

botuar më 24-05-17 6.34.MD

Petër Stojçev notoi ngushticën Mollokaj për gati 19 orë

Notari bullgar i ujërave të hapura Petër Stojçev shtoi në hapësirat detare të notuar prej tij ngushticën e Havait Mollokaj. Në Facebook ai shkroi: “Nga errësira në errësirë! notova ngushticën më të vështirë dhe më të gjatë të vargut të Shtatë..

botuar më 24-05-16 10.19.PD
Karllos Nasar

Peshëngritësit bullgarë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit

Peshëngritësit bullgarë do të marrin pjesë në Lojërat Olimpike në Paris, pasi Ministria e Rinisë dhe Sporteve gjeti një mënyrë për t'i financuar ato, bëhet e qartë nga një njoftimi i dikasterit. Prania e fituesve të kuotave olimpike Karllos Nasar,..

botuar më 24-05-15 2.07.MD