Eмисия новини
от 09.00 часа
Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev është duke bërë vizita në Hungari dhe Zvicër

Presidenti Rumen Radev më 25 dhe 26 maj është duke bërë një vizitë zyrtare në Hungari me ftesë të presidentit Tamash Shujok. Gjatë vizitës, të dy do të inaugurojnë Qendrën Kulturore dhe Arsimore Bullgare në Budapest, e ndërtuar me mbështetjen e të dy..

25.05.24 13:30 |

Bullgaria pret turistë të rinj nga Hungaria

Bullgaria është ftuar si mysafir ekskluziv në ekspozitën ndërkombëtare të udhëtimit TRAVEL+ në Budapest. Kjo është ngjarja më e rëndësishme në Hungari me një fokus të drejtpërdrejtë turistik, duke paraqitur ofertat më të fundit dhe më interesante..

22.02.24 13:25 |
Nga e majta në të djathtë: Kryeministri i Hungarisë  Viktor Orbán, kryetari i BE-së Charles Michel dhe kryeministri i Bullgarisë Nikollaj Denkov

Udhëheqësit evropianë ranë dakord - Ukraina do të marrë 50 miliardë euro nga BE për periudhën 2024-2027

Udhëheqësit evropianë arritën një marrëveshje për të përfshirë 50 miliardë euro ndihmë për Ukrainën në përditësimin e buxhetit të BE-së në takimin e tyre të fundit. Këtë herë ata mundën të kapërcejnë veton e Hungarisë, ndryshe nga takimi i tyre i..

05.02.24 21:45 |
Charles Michel dhe Viktor Orbán

Presidenca Belge: "sprinti përfundimtar" para zgjedhjeve evropiane dhe kthesa e papritur me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel

Belgjika mori presidencën e Këshillit të BE-së në një moment të vështirë. Vendi do të vazhdojë punën e presidencës së mëparshme spanjolle përpara se t'ia dorëzojë stafetën Hungarisë. "Sprinti përfundimtar" i Belgjikës përpara zgjedhjeve të Parlamentit..

17.01.24 14:15 |
Nikollaj Denkov

Inflacioni i lartë është pengesa e vetme për hyrjen e Bullgarisë në Eurozonë

Ne nuk jemi më fuqia punëtore më e lirë në BE. Me rritjen e të ardhurave, е kemi kaluar Hungarinë dhe Bullgaria është tani e parafundit, tha kryeministri Nikollaj Denkov në një konferencë në Facebook. E vetmja gjë që na pengon për Eurozonën është..

10.01.24 11:09 |

Ngjarjet me adresë ballkanike

Pushtetarët në Serbi fituan zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare Formacioni “Serbia kundër dhunës” njoftoi se do të apelojë rezultatet e shpallura të zgjedhjeve parlamentare të mbajtura më 17 dhjetor. Ata do të kërkojnë anulimin e rezultateve në të..

22.12.23 16:40 |
Nikollaj Denkov

Ne po synojmë përparim edhe sa u përket kufijve tokësorë të Shengenit

Pavarësisht synimit të deklaruar të Austrisë për të hequr kontrollet në aeroporte, si pjesë e rrugës sonë për në Shengen, ne nuk duhet të pranojmë mungesën e bisedave për kufijtë tanë tokësorë. Këtë qëndrim e ka shprehur për Nova TV..

18.12.23 10:10 |
Nikollaj Denkov

Bullgaria do të shfrytëzojë Komisionin Evropian si ndërmjetës në negociatat për Shengen

Strategjia është të negociojmë kufijtë tokësorë, ne kemi përgatitur një propozim dhe do ta dërgojmë në Austri. Ne do të përdorim Komisionin Evropian si ndërmjetës, tha kryeministri Nikollaj Denkov në Bruksel. Hungaria tha se nëse nuk heqim taksën e..

14.12.23 14:26 |
Foto: bolgarok.hu

Në Budapest ringjallën kujtimin e së shkuarës së emigracionit bullgar

Pak njerëz e dinë se rruga e mundësit të madh bullgar Dan Kollov drejt një titulli botëror në mundje filloi në Hungari. Para se të nisej për në SHBA në vitin 1909, kampioni nga mosha 13 vjeçare punoi për 4 vjet në fermën e kopshtarisë në Budapest të një..

13.12.23 07:30 |
Kirill Vëtev

Bullgaria dhe 4 vende të tjera kërkojnë ndihmë evropiane për fermerët për shkak të Ukrainës edhe në vitin 2024

Ka për t’u realizuar takimi i pesë i vendeve anëtare më të prekura nga importet ukrainase - Bullgaria, Rumania, Polonia, Hungaria dhe Sllovakia, njoftoi ministri i bujqësisë Kirill Vëtev. Përfaqësuesit e tyre do të insistojnë në mbështetje të re vitin..

11.12.23 14:48 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна