Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Inflacioni i lartë është pengesa e vetme për hyrjen e Bullgarisë në Eurozonë

Nikollaj Denkov
Foto: BTA

Ne nuk jemi më fuqia punëtore më e lirë në BE. Me rritjen e të ardhurave, е kemi kaluar Hungarinë dhe Bullgaria është tani e parafundit, tha kryeministri Nikollaj Denkov në një konferencë në Facebook. E vetmja gjë që na pengon për Eurozonën është inflacioni më i lartë në vend. Në një takim me presidenten e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde i tha Denkovit se "vetëm inflacioni është ajo për të cilën duhet të punojmë". Po diskutojmë me ministrin e financave se çfarë tjetër mund të bëjmë për të ulur më shpejt inflacionin. Një pjesë e inflacionit tonë vjen nga të ardhurat më të larta gjatë viteve të fundit që janë më të larta se inflacioni, por edhe për shkak të përparimit që kemi dhe rritjes më të lartë, e cila është ndër më të lartat në BE për vitin 2023, komentoi kryeministri.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Secili prej nesh është tashmë një investitor potencial, qoftë edhe me një shumë të vogël të pagës

Në botën moderne nuk mjafton të njohësh njësitë monetare të vendeve të veçanta dhe të dish se si monedhat e tyre lidhen me levin bullgar. Konvertimi i levit në euro dhe anasjelltas nuk i zgjidh problemet tona financiare për një kohë të gjatë dhe nuk..

botuar më 24-04-22 7.15.PD
Adrian Nikollov

Pagat e industrisë do të arrijnë pagat e sektorit IT

Në vitin 2023, përqindja e të rinjve që nuk punojnë dhe nuk mësojnë nën moshën 29 vjeç ishte 13.8 për qind krahasuar me 15.1 për qind një vit më parë. Në sfondin e BE-së, kjo përqindje në Bullgari mbetet e lartë. 1/7 e të rinjve joaktivë kanë arsim të..

botuar më 24-04-19 10.31.PD
Dimitër Radev

Bullgaria mund të hyjë në eurozonë jo më 1 janar, por më vonë në vitin 2025

Anëtarësimi në eurozonë më vonë në vitin 2025 është një prej skenarëve dhe në këtë fazë më i mundshmi. Kështu ka deklaruar guvernatori i Bankës Kombëtare Bullgare (BNB) Dimitër Radev në një intervistë për BTA në Uashington, gjatë takimeve..

botuar më 24-04-18 11.43.PD