Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev është duke bërë vizita në Hungari dhe Zvicër

Rumen Radev
Foto: BTA

Presidenti Rumen Radev më 25 dhe 26 maj është duke bërë një vizitë zyrtare në Hungari me ftesë të presidentit Tamash Shujok. Gjatë vizitës, të dy do të inaugurojnë Qendrën Kulturore dhe Arsimore Bullgare në Budapest, e ndërtuar me mbështetjen e të dy shteteve. Ndërtesa e re do të strehojë institucionet arsimore dhe kulturore dhe organizatat joqeveritare të komunitetit bullgar, duke realizuar kështu një ëndërr shumëvjeçare të bashkatdhetarëve tanë në Hungari.

Më 27 maj, presidenti do të jetë në një vizitë pune në Konfederatën Zvicerane. Në Bernë, Radev do të zhvillojë një takim me kolegen e tij zvicerane Violla Amherd. Ata do të diskutojnë bashkëpunimin dypalësh në ekonomi, inovacion, arsim dhe siguri.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Në Bullgari u regjistrua për të dytin muaj radhazi deflacion

Në maj 2024, inflacioni mujor ishte -0.2%, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave (NSI). Inflacioni që nga fillimi i vitit (maj 2024 kundrejt dhjetor 2023) është 0.4%, dhe inflacioni mesatar vjetor për periudhën qershor 2023 - maj..

botuar më 24-06-16 8.10.PD

Bukuria e ëmbël në Etyde të Sheqerta në Zllatograd

Më 15 dhe 16 qershor, Zlatograd mirëpret edicionin e 8-të të Asamblesë së Sheqerit "Bullgaria ime". Do të mbahet një takim kombëtar i pastiçerëve dhe dekoruesve bullgarë. Do të hapet edhe ekspozita “Arti i sheqerit: Etydet e sheqerta në Zllatograd”...

botuar më 24-06-15 10.40.PD

Parashikimi i motit për 15 qershorin

Të shtunën e datës 15 qershor do të mbajë mot kryesisht me diell. Në orët e paradites vende-vende në rrafshnalta dhe ultësira dukshmëria do të jetë e zvogëluar. Pas mesditës, kryesisht mbi zonat lindore dhe malore do të zhvillohen vranësira, por nuk..

botuar më 24-06-14 7.40.MD