Eмисия новини
от 18.00 часа
Kryeministri Nikollaj Denkov

Pas 5 muajsh qeverisje, kryeministri iu përgjigj pyetjeve të qytetarëve

Fakt është se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) nuk ia doli mirë kësaj radhe me zhvillimin e zgjedhjeve. Duhet kërkuar një ndryshim në përbërjen e KQZ-së. Këtë duhet ta bëjë parlamenti. Kështu tha kryeministri Nikolaj Denkov në përgjigjet e tij..

08.11.23 11:14 |

Makinat e votimit janë gati për transport

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) i dha leje Ministrisë së Punëve të Brendshme që në orën 17:00 të nisë transportin e makinerive të votimit nga magazina në Sofje sipas një plani transporti të miratuar. Në raundin e dytë të zgjedhjeve vendore do të..

03.11.23 16:52 |

“Transparenca pa Kufij” vuri në dukje shkelje të shumta të votës lokale

“Mënyra e zhvillimit të raundit të parë të zgjedhjeve për këshilltarë bashkiakë dhe kryetarë bashkie nxori edhe një herë disa probleme, duke vënë në pikëpyetje drejtësinë e procesit zgjedhor”, thekson “Transparenca pa Kufij”. Shoqata tregon për një..

03.11.23 16:24 |
Aleksandër Jollovski

Nisin përgatitjet për votimin me makinë në raundin e dytë të zgjedhjeve

Ministri i qeverisjes elektronike, Aleksandër Jollovski, tha se po fillon punën për përgatitjen teknike të makinave për raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Ekipet e certifikimit do të punojnë jashtë orarit. Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve..

31.10.23 16:16 |

KQZ: Pjesëmarrja në zgjedhjet lokale ishte 44.94%

Pjesëmarrja e votuesve në zgjedhjet lokale në Bullgari të 29 tetorit ishte 44.94%, që përkon me parashikimet paraprake të sociologëve. Më shumë se 2 713 000 votues dolën për të votuar nga gjithsej pak më shumë se 6 038 000 votues të regjistruar. Kjo..

31.10.23 14:27 |

Gjykata rehabiliton votimin me makinë

Gjykata e Lartë Administrative anuloi në një seancë pesë orëshe vendimin e KQZ-së për ndalimin e votimit me makinë, të marrë në prag të zgjedhjeve vendore, të cilat u zhvilluan më 29 tetor. Kështu, në raundin e dytë të së dielës, qytetarët do të..

31.10.23 09:20 |
Pllamen Tonçev

Pritet vendimi i Gjykatës së Lartë Administrative për votimin me makina

Komisioni parlamentar për kontroll mbi shërbimet e sigurisë dëgjoi kryetarin e Agjencisë Shtetërore të Sigurisë Kombëtare” Pllamen Tonçev për shkak të anulimit të votimit me makinë. Këtë vendim KQZ mori mbrëmjen e së premtes, një ditë para raundit..

30.10.23 18:11 |

Gjykata e Lartë Administrative do të shqyrtojë kazusin me makineritë për votim

Më 30 tetor, Gjykata e Lartë Administrative do të shqyrtojë vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve - KQZ, për të mos votuar me makineri në zgjedhjet për pushtetin vendor. Procesi u caktua për në orën 14:30. Më 28 tetor, KQZ-ja vendosi të mos..

30.10.23 12:05 |

Në Bullgari është dita e zgjedhjes së pushtetit vendor

Në Bullgari është dita e zgjedhjes së pushtetit vendor Në Bullgari, sot 29 tetor, mbahet raundi i parë i zgjedhjeve të rregullta për kryetarë dhe këshilltarë në gjithsej 265 bashki. Këto zgjedhje janë një provë e qeverisjes në vend. Ato i..

29.10.23 07:05 |

Të premten makinat e votimit shkojnë në qendrat e votimit

Përgatitjet për zgjedhjet lokale të së dielës më 29 tetor po shkojnë normalisht, instalimi i makinerive tashmë filloi, bëri të ditur zëdhënësja e KQZ-së, Rosica Mateva. Të premten pajisjet do të shkojnë në seksionet në vend. Fletët e votimit në letër..

24.10.23 16:41 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна