Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Zgjedhim së bashku" është slogani për zgjedhjet për Parlamentin Evropian dhe atë bullgar

Foto: BGNES

Nga 16 prilli, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) fillon një fushatë shpjeguese për zgjedhjet e ardhshme 2 në 1 - për Parlamentin Evropian dhe atë bullgar, të planifikuara për 9 qershor, njoftoi reporterja e BNR Cvetelina Stojanova. Slogani për zgjedhjet do të jetë “Zgjedhim së bashku”, vendosi sot KQZ. Në faqen e Komisionit planifikohet që një numërues i veçantë për të treguar ditët e mbetura deri në ditën e zgjedhjeve dhe për të kujtuar skadimin e afateve të rëndësishme lidhur me ushtrimin e votës më 9 qershor.

KQZ-ja filloi sot pranimin e dokumenteve për regjistrimin e partive dhe koalicioneve që dëshirojnë të marrin pjesë në zgjedhjet për Parlamentin Evropian dhe atë bullgar. Afati i fundit për dorëzimin e aplikacioneve është data 24 prill.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Deri në mesditë do të jetë me diell, pastaj do të ketë vranësira dhe reshje shiu

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 10 dhe 12°, në Sofje 10°. Pas mesditës do të mbajë vranësira në vend. Do të ketë reshje të shkurtra me bubullima dhe mundësi për breshër. Temperaturat maksimale do të jenë nga 20 deri..

botuar më 24-05-27 7.40.MD
Iva Pehlivanska, Kryetare e Bashkimit të Paramedikëve
në Bullgari

60% e bullgarëve të trajnuar si ndihmës mjekë shkojnë për të punuar jashtë vendit

Rreth 2500 bullgarë janë trajnuar si ndihmësmjekë që nga viti 2016. Afro 60% e tyre kanë emigruar dhe ushtrojnë profesionin e tyre jashtë vendit.  Këtë e tha për BNR, Iva Pehlivanska, kryetare e Bashkimit të Paramedikëve në Bullgari me rastin e Ditës..

botuar më 24-05-27 6.49.MD

NATO miratoi përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina kundër territorit rus

Asambleja Parlamentare e NATO-së miratoi një deklaratë për të lejuar Ukrainën të përdorë ndihmën ushtarake të dërguar për të goditur objektivat ushtarakë në territorin rus. Teksti u miratua në seancën plenare të Asamblesë në Sofje. 9 delegatë votuan..

botuar më 24-05-27 6.37.MD