Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbi 38 000 bullgarë paraqitën aplikime elektronike për të marrë pjesë në zgjedhje

Foto: sofia.europarl.europa.eu

Mbi 38 mijë janë aplikimet e konfirmuara për votim jashtë vendit, të paraqitura nga bashkatdhetarët tanë përmes sistemit elektronik të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ). Në mesnatë skadoi afati për bullgarët jashtë vendit për të deklaruar dëshirën e tyre për të marrë pjesë në zgjedhjet për parlamentin kombëtar dhe atë evropian më 9 qershor.

Më shumë aplikime u pranuan nga Turqia – 23 500, të ndjekura nga ato nga Gjermania - pak më shumë se 2700. Mbi 9700 bullgarë aplikuan për të marrë pjesë në votimin evropian - shumica janë nga Gjermania - 2600 dhe nga Spanja - mbi 1300.

Pritet që brenda pak ditësh KQZ të bëjë edhe përmbledhjen e kërkesave të dorëzuara në ambasadat tona dhe më pas të përcaktojë vendndodhjen dhe numrin e qendrave të votimit jashtë vendit.

Votuesit me aplikime të konfirmuara do të regjistrohen në listat e zgjedhësve sipas vendndodhjes. Ata që nuk figurojnë në lista do të plotësojnë një deklaratë se nuk kanë votuar diku tjetër.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Deri në mesditë do të jetë me diell, pastaj do të ketë vranësira dhe reshje shiu

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 10 dhe 12°, në Sofje 10°. Pas mesditës do të mbajë vranësira në vend. Do të ketë reshje të shkurtra me bubullima dhe mundësi për breshër. Temperaturat maksimale do të jenë nga 20 deri..

botuar më 24-05-27 7.40.MD
Iva Pehlivanska, Kryetare e Bashkimit të Paramedikëve
në Bullgari

60% e bullgarëve të trajnuar si ndihmës mjekë shkojnë për të punuar jashtë vendit

Rreth 2500 bullgarë janë trajnuar si ndihmësmjekë që nga viti 2016. Afro 60% e tyre kanë emigruar dhe ushtrojnë profesionin e tyre jashtë vendit.  Këtë e tha për BNR, Iva Pehlivanska, kryetare e Bashkimit të Paramedikëve në Bullgari me rastin e Ditës..

botuar më 24-05-27 6.49.MD

NATO miratoi përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina kundër territorit rus

Asambleja Parlamentare e NATO-së miratoi një deklaratë për të lejuar Ukrainën të përdorë ndihmën ushtarake të dërguar për të goditur objektivat ushtarakë në territorin rus. Teksti u miratua në seancën plenare të Asamblesë në Sofje. 9 delegatë votuan..

botuar më 24-05-27 6.37.MD