Eмисия новини
от 07.00 часа

Fondacioni "Kujtesa Bullgare" punon me fëmijët në diasporat historike

Më shumë se 7000 fëmijë nga diasporat historike bullgare në Ukrainë, Moldavi, Serbi, Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëri u bënë ambasadorë të idesë evropiane në vendet e tyre pas seminareve të Fondacionit "Kujtesa Bullgare". Këtë e tha kryetari i..

17.05.24 09:47 |

Fondacioni “ Kujtesa bullgare” nis fushatën - "Në të dy anët e kufirit"

Ka kohë që ka ardhur koha për diplomaci, kohezion dhe miqësi mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për hir të brezit të ri, të historisë, rrënjëve dhe kulturës së përbashkët. Fushata është për të ardhmen e mirë të të rinjve në të dy anët e..

21.11.22 15:25 |

Rock grupi “Intelligent Music Project” me një album të ri dhe turne

"Unconditioned " - kështu quhet albumi më i ri dhe i shtatë radhazi i grupit bullgar të rock-ut “Intelligent Music Project”. Albumi tashmë u përhap në tregun muzikor dhe mund të dëgjohet në të gjitha platformat muzikore. Në të merr pjesë përsëri..

28.08.22 13:25 |

Pjesëmarrja bullgare në Eurovision është sot

Më 10 maj është gjysmëfinalja e parë e Eurovision, që këtë vit zhvillohet në Torino të Italisë. Siç tashmë ju kemi informuar, përfaqësuesi bullgar në edicionin e vitit 2022 është grupi Intelligent Music Project. Gjysmëfinalja e dytë është më 12..

10.05.22 08:36 |
Intelligent Music Project

Emra me famë botërore të muzikës rock e mbështesin pjesëmarrjen e Bullgarisë në Eurovision

Përfaqësuesi bullgar në edicionin e sivjetshëm të Eurovisiont- grupi rock Intelligent Music Project mori një përkrahje të madhe. Grupi bullgar do të dalë në skenën e madhe të Torinos, i udhëhequr nga Ronnie Romero. Vokalisti i tanishëm i..

02.04.22 10:35 |
Dr. Milen Vrabevski

Pika të vaksinimit u hapën në kufirin me Maqedoninë e Veriut

Dy qendra vaksinimi kundër Covid-19 u hapën në pikat kufitare të Maqedonisë së Veriut pranë Stanke Lisichkovo dhe Zlatarevo. Para Radio Blagoevgrad të BNR-s, iniciatori i pikave të lëvizshme, Dr. Milen Vrabevski , njoftoi se tani mund të vaksinohen..

18.05.21 09:21 |

Si një super grup bullgar pushtoi rok-klasifikimet në Greqi dhe Portugali

Një këngë e grupit bullgar Intelligent Music Projekt kryesoi klasifikimet në tri radiostacione greke, kurse kiliani Ronald Ronnie Romero, vokalist dhe front men i formacionit, u bë numër një në Portugali. Në thelbin e këtyre ngjarjeve është..

18.02.21 08:05 |

Bullgarët – me përkulje në shenjë nderimi para atyre të cilët zgjojnë vetëdijen e shoqërisë

Iluministët e parë popullorë /rilindësit/ kanë ndezur në zemrat etjen për dije dhe dëshirën për liri dhe me misionin e vet  ndriçues kanë ndihmuar për realizimin e idealit kombëtar. Në botën e sotme të pasigurt, ne përsëri kemi nevojë prej..

01.11.20 07:05 |

Fondacioni “Kujtesa Bullgare” po vazhdon t’i ndihmojnë rajonet në Shqipëri të populluara me bullgarë etnikë

Dr. Milen Vrabevski dhe fondacioni i themeluar nga ai “Kujtesa Bullgare” dhuruan një sallë kompjuterike, bibliotekë dhe mobiluan dhomën e mësuesve në fshatin Pustec, Prespa, Shqipëri. Tani fëmijët nga nëntë fshatrat bullgare të bashkisë, të..

17.10.20 11:09 |

Super grup bullgar kryeson rok klasifikimin në Greqi

Intelligent Music Project është i krijuar para rreth 10 vjetëve. Producent dhe autor i këngëve në të gjithë 5 albumet e grupit është doktori Milen Vrabevski - sipërmarrës dhe filantrop, i njohur në Bullgari me kauzat e tij të atdhedashurisë...

29.09.20 11:30 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна