Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Emra me famë botërore të muzikës rock e mbështesin pjesëmarrjen e Bullgarisë në Eurovision

Intelligent Music Project
Foto: intelligent-music.com

Përfaqësuesi bullgar në edicionin e sivjetshëm të Eurovisiont- grupi rock Intelligent Music Project mori një përkrahje të madhe. Grupi bullgar do të dalë në skenën e madhe të Torinos, i udhëhequr nga Ronnie Romero. Vokalisti i tanishëm i Rainbowështë pjesë e projektit bullgar rock së bashku me muzikantët Stojan Jankullov-Stunxhi, Sllavin Sllavçev, Biser Ivanov, Ivo Stefanov dhe Dimitër Sirakov.

Intelligent Music Project morën dhjetëra video urimi nga muzikantët e grupeve me famë botërore, të cilët i urojnë suksese Bullgarisë dhe përfaqësuesve bullgarë në Eurovision.

“Përshëndetje, si je, Bullgari!” - nis video-urumi vokalisti i Uriah Heep Bernie Shaw. Mick Box nga grupi legjendar kujton paraqitjet e shumta të grupit në Bullgari, si dhe Festivalin “July Morning”, i quajtur sipas këngës me të njëjtin emër të Uriah Heep.

Me thirrjet “Përpara, Bullgari!” dhe “Përkrahu Bullgarinë” shprehën përkrahje ndaj vendit tonë edhe kitaristi Axel Rudi Pell, bateristi i Rod Stewart, CarmineAppice, Eric Bloom nga Blue Oyster Cult, Todd Sucherman nga Styx, Bobby Rondinelli (Rainbow, Black Sabbath), Roger Earl (Foghat), DORO, Jeff Scott Soto (Yngwie Malmsteen, Journey), kitaristi Gus G nga grupi i Ozzy Osbourne, bateristi Mike Terana (Yngwie Malmsteen, Journey), Tim Pierce (që ka incizuar këngë me Michael Jackson, Bon Jovi, etj.) dhe klaviristi Tony Carey (Rainbow).

Të gjitha video urimet mund t'i shikoni KËTU:

Anëtarët e një grupi tjetër legjendar i dërguan urimet e tyre për fat përfaqësuesit bullgar të Eurovision - muzikantët nga Nazareth. “Unë e dua Eurovision dhe u kënaqa kur mësova se këtë vit Bullgaria do të përfaqësohet nga Intelligent Music Project dhe kënga e tyre “Intention”. Kjo është një këngë fantastike e realizuar nga një grup shumë i talentuar”, tha në video bateristi i grupit.

“Intention, ose “Synimi”, përkthyer shqip, shtron çështjen e luftës së brendshme personale të secilit prej nesh me modelet e vjetruara të besimit dhe sjelljes që na tërheqin prapa – vë në dukje autori i muzikës dhe tekstit të këngës Dr. Milen Vrabevski.

Bullgaria, e përfaqësuar nga Intelligent Music Project dhe kënga “Intention”, do të marrë pjesë në gjysmëfinalen e parë të Eurovision më 10 maj.

Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Ollga Borisova

Festa e qytetit Kjustendill është një rast për të kujtuar këngëtaren Ollga Borisova

21 marsi është dita e qytetit Kjustendill të Bullgarisë Jugperëndimore. Festa njihet si Pranvera e Kjustendillit dhe rikrijon një traditë të lashtë lokale që ndërthurte praktikat e kultit të trakëve dhe romakëve në nderimin e tyre ndaj hyjnive..

botuar më 23-03-21 11.49.PD

Bilbilat e Korit të Fëmijëve të BNR-së ftojnë pranverën me një koncert

Kori i fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare me kryedirigjente Venecia Karamanova na fton në koncertin e tij tradicional pranveror. Sonte (17.03) në orën 19:00 në skenën e sallës “Bullgaria”, ansambli përjetësisht i ri do të festojë ardhjen e..

botuar më 23-03-17 6.10.PD
Foto: Facebook/ Vladimir Ampov - Grafa

Grafa ndërthur në mënyrë të shkëlqyer traditën dhe modernitetin në epikën “Pylli shekullor”

Me këngën e tij të re "”Pylli shekullor”, Grafa dërgon mesazhe dhe ndan dashurinë e tij për Bullgarinë. Pjesëmarrja e Korit të Grave me famë botërore “Misteri i zërave bullgarë” jep një kontribut të madh në tingëllimin epik të këngës...

botuar më 23-03-16 11.43.PD