Eмисия новини
от часа
Bojan Angellov në studion e Radio Bullgarisë

Bojan Angellov: Filozofia njerëzore është e koduar në gjuhë

Organizata më e vjetër e shkrimtarëve në Evropë – Lidhja e Shkrimtarëve Bullgarë shënon 110 vjet nga themelimi i saj me festime zyrtare në Sofje. Kryetar i lidhjes është Bojan Angellov - poet, historian dhe kritik letrar, filozof dhe personalitet..

16.11.23 17:34 |

Festivali Ndërkombëtar i Fishekzjarreve po zhvillohet në Panagjurishte

Qyteti Panagjurishte mirëpret një nga ngjarjet më spektakolare në Bullgari - Festivalin Ndërkombëtar të Fishekzjarrëve. Ai ka një natyrë konkurruese dhe këtë vit marrin pjesë ekipe nga Andorra, Gjermania dhe Italia. Organizatori kryesor është..

10.06.23 08:25 |

Thesari i Artë i Panagjurishtes do ta vizitojë Muzeun Britanik

Një nga thesaret më të shquara bullgare - Thesari i Panagjurishtes , u nis për në Londër. Ai do të përfshihet në ekspozitën “Luksi dhe fuqia: Nga Persia deri në Greqi” në Muzeun Britanik, njoftoi Muzeu Historik Kombëtar. Ekspozita do të hapet..

11.04.23 10:53 |

Qyteti Panagjurishte i pari valëviti flamurin e Bashkimit disa ditë para 6 shtatorit 1885

“Çështja bullgare” – kështu e quajnë detyrën e tyre më të rëndësishme aktivistët të cilët e përgatitnin Bashkimin e Bullgarisë e cila u rishfaq prapë në hartën botërore në vitin 1878, me gjithë edhe të copëtuar. Vendimet e padrejta të..

02.09.22 10:58 |

Bota është e mahnitur nga Thesari i Arit i Panagjurishtes, por ai është më i pritur "në shtëpi"

Thesari i arit i Panagjurishtes, i gjetur rastësisht në tokë më shumë se 70 vjet më parë, është një kartëvizitë e autoritetshme jo vetëm e qytetit të Panagjurishtes(Bullgari Qendrore), por edhe e gjithë Bullgarisë. Është punuar në shekullin e IV ose..

31.08.22 07:15 |

Historia e Panagjurishtes është e ndërthurur me një fije të artë – nga kohërat e lashta deri në ditët e sotme

Qyteti piktoresk malor i Panagjurishtes është i famshëm për historinë e tij të pasur dhe trashëgiminë e jashtëzakonshme kulturore dhe historike. Përveç rilindësve të famshëm dhe heronjve të Kryengritjes së Prillit , emri i qytetit është i..

20.08.22 12:25 |

Tubimet dhe festivalet е gjallërojnë jetën në vendbanimet e vogla në Bullgari

Vera është në ecje të plotë dhe kjo është koha kur njerëzit udhëtojnë dhe rizbulojnë jetën në qytetet më të vogla. Me tubimet kushtuar traditave, zakoneve, gatimeve vendase apo thjesht me takimet familjare, ata mbledhin mysafirë nga vendi dhe..

15.08.22 09:23 |

Thesari i Artë i Vëllçitrënit është i mbuluar në mistere

Shkëlqimi i tij ka ndriçuar sallat dhe muzetë më prestigjioze në botë. Thesari i Art i Vëllçitrënit, një nga monumentet më madhështore të artit trak, nuk pushon së udhëtuari nga kontinenti në kontinent dhe të ngjallë admirim me punimin e tij të..

08.05.22 10:35 |

Panagjurishte fitoi titullin "Qyteti Evropian i Sportit"

Qyteti Panagjurishte (rrethi Pazarzhik) plotësoi kriteret e larta për të qenë "Qyteti Evropian i Sportit" në vitin 2022 dhe mori titullin prestigjioz. Kjo u bë e qartë sot pas një inspektimi nga Shoqata e Qyteteve Evropiane dhe Kryeqyteteve të..

28.09.21 17:43 |
Rikrijimi i momenteve më të rëndësishme të Kryengritjes së Prillit në Klisura

Kryengritja e Prillit është një mesazh për të ardhmen

Sot Klisura, Koprivshtica dhe Panagjurishte shënojnë përvjetorin e 145 të shpalljes së Kryengritjes së Prillit (sipas stilit të ri). Në Panagjurishte u zhvillua një lutje falënderimi dhe një procesion liturgjik. Ndër të ftuarit në festën në Klisura..

01.05.21 15:37 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна