Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Panagjurishte fitoi titullin "Qyteti Evropian i Sportit"

Foto: ACES

Qyteti Panagjurishte (rrethi Pazarzhik) plotësoi kriteret e larta për të qenë "Qyteti Evropian i Sportit" në vitin 2022 dhe mori titullin prestigjioz. Kjo u bë e qartë sot pas një inspektimi nga Shoqata e Qyteteve Evropiane dhe Kryeqyteteve të Sportit ACES EUROPE. Vlerësuesit ishin personalisht Presidenti i saj Gian Francesco Lupattelli dhe Sekretari i Përgjithshëm Hugo Alonso. Mysafirët u impresionuan nga salla sportive vendase "Asarel", stadiumi "Orço Vojvoda", pista e atletikës dhe vende të tjera sportive në qytet. U vizituan disa terrene sportive, si dhe setet për fitness të vendosura në çdo oborr të shkollës.

Dhjetëra gara dhe aktivitete janë planifikuar për vitin 2022 në qytetin evropian të sporteve Panagjurishte, duke përfshirë Kampionatin e parë Botëror të Sambos në Bullgari, turnetë e pingpongut, basketbollit, volejbollit dhe të tjera.

Më shumë nga rubrika

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike

Ansambli i Gjimnastikës Ritmike nuk do të garojë për Kupën e Botës

Kampionet olimpike të Ansamblit Bullgar të Gjimnastikës Ritmike nuk do të luajnë në Kampionatin Botëror, i cili fillon më 27 tetor në qytetin japonez Kitakyshu. Shkak është lëndimi i Laura Traats. Lajmi është konfirmuar nga Federata Ndërkombëtare...

botuar më 21-10-26 11.34.PD
Uiljam Çollov

Radosllav Rosenov dhe Uiljam Çollov janë kampionët evropianë të boksit

Kombëtarja bullgare fitoi dy medalje ari dhe dy bronzi në Kampionatin Evropian të Boksit për të rinj në Budva të Malit të Zi. Në krye të shkallës së nderit u ngjitën Radosllav Rosenov në kategorinë deri në 60 kg dhe Uiljam Çollov deri në 75 kg...

botuar më 21-10-24 11.48.PD

Bullgaria konfirmoi vendin e saj të 70-të në renditjen e FIFA-s

Kombëtarja e Bullgarisë ruan vendin e 70-të në renditjen e FIFA-s. "Luanët" kanë 1350.11 pikë në renditjen e përditësuar më 21 tetor. Në renditjen për muajin e kaluar, kombëtarja jonë ishte përsëri e 70 -ta, por me pak më shumë pikë - 1353.93...

botuar më 21-10-21 5.02.MD