Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festivali Ndërkombëtar i Fishekzjarreve po zhvillohet në Panagjurishte

Foto: arkiv

Qyteti Panagjurishte mirëpret një nga ngjarjet më spektakolare në Bullgari - Festivalin Ndërkombëtar të Fishekzjarrëve. Ai ka një natyrë konkurruese dhe këtë vit marrin pjesë ekipe nga Andorra, Gjermania dhe Italia. Organizatori kryesor është administrata komunale, me pjesëmarrjen e specialistëve piroteknikë. Ky është edicioni i 10-të i festivalit dhe organizatorët kanë përgatitur një program të pasur muzikor shoqërues.

Festivali Ndërkombëtar i Fishekzjarreve është një ngjarje unike dhe e veçantë. Në fillim, secila prej skuadrave prezanton një shfaqje me fishekzjarre prej dy minutash, e cila nuk vlerësohet me pikë. Më pas, konkurrentët kanë 3 deri në 7 minuta për të paraqitur shfaqjen e tyre me drita, e cila më pas është subjekt gjykimi. Në shfaqje merren parasysh mbi të gjitha talenti dhe zgjidhjet artistike që e paraqesin në mënyrën më tërheqëse të mundshme artin e fishekzjarrëve. Programet e hapjes dhe mbylljes së festivalit do të interpretohen nga grupi bullgar "Krizantema e zjarrtë".

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello


Më shumë nga rubrika

Fillon fushata parazgjedhore e kandidatëve për pushtetin vendor

Pikërisht pas një muaji, më 29 tetor, bullgarët do të zgjedhin kryetarët e bashkive dhe këshilltarët bashkiakë për katër vitet e ardhshme. Janë 30 ditë në të cilat kandidatët duhet t’i paraqesin qytetarët idetë e tyre për zhvillimin e vendbanimeve,..

botuar më 23-09-29 7.10.PD

Bullgaria është shteti i parë në botë me një rrugë që mban emrin e një donatori

Në Varna ndodhet rruga e parë në botë që mban emrin e një donatori i cili ka shpëtuar katër jetë njerëzish. Rruga na kujton dhuratën e fundit, jashtëzakonisht të çmuar që një person mund të bëjë në rrugëtimin e tij në Tokë. Rruga quhet "Georgi..

botuar më 23-09-28 7.10.PD

Si dhe pse importet ukrainase e ndanë BE-në?

Importet e grurit të Ukrainës kanë tërhequr një vijë të trashë ndarëse midis Brukselit, disa vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe Kievit. Pasi Komisioni Evropian vendosi më 15 shtator të mos zgjasë kufizimet në importet e grurit nga Ukraina në..

botuar më 23-09-26 7.58.MD