Eмисия новини
от 01.00 часа

Parlamenti Evropian bëri thirrje për pajtim midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Parlamenti Evropian miratoi dy raporte që i bëjnë thirrje Këshillit të BE-së të fillojë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë pa vonesë, veçanërisht në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës. Raporti për Maqedoninë e Veriut vë..

19.05.22 19:56 |
Illhan Kjuçuk

Gjuhë urrejtjeje në Parlamentin bullgar, sinjalizoi eurodeputeti bullgar Illhan Kjuçuk

Eurodeputeti bullgar nga “Rinovo Evropën” Illhan Kjuçuk i dërgoi një letër zëvendëspresidentes së Komisionit Evropian për transparencën dhe vlerat Vera Jourová dhe komisionerit të drejtësisë të BE-së Didier Reynders duke i informuar ata për një..

18.05.22 16:39 |
Lena Borisllavova

Vazhdon misioni i eurodeputetëve të Partisë Popullore Evropiane në Sofje

Kryeministri Kirill Petkov siguroi përfaqësuesit e Parlamentit Evropian dhe Komisionit Evropian se me ndryshime legjislative do të bëjë gjithçka që është e mundur që Prokuroria Evropiane të punojë pa probleme në territorin bullgar, njoftoi shefja..

22.03.22 10:43 |
Angell Xhambazki

Procedure kundër eurodeputetit bullgar Angell Xhambazki për shkak të përshëndetjes fashiste

Presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Mezzola nisi një proces gjyqësor kundër eurodeputetit nga konservatorët dhe reformistët evropianë Angell Xhambazki pasi ai bëri diçka si një përshëndetje naziste në sallën plenare në Strasburg. Mezzola..

17.02.22 18:31 |
Elena Jonçeva

Eurodeputetët refuzuan t'i heqin imunitetin Elena Jonçevës

Komisioni për Çështjet Ligjore të Parlamentit Evropian refuzoi të heqë imunitetin e eurodeputetes Elena Jonçeva nga Aleanca Progresive e Socialistëve dhe Demokratëve. Pritet që vendimi të votohet në sallën plenare midis datave 14 – 17 shkurt...

04.02.22 15:35 |
Kirill Petkov

Kryeministri iu përgjigj me shkrim pyetjeve të eurodeputetëve

Politika e qeverisë është për reformë të thellë në drejtësi dhe kundërveprim efektiv ndaj korrupsionit. Nuk bëhet fjalë aspak për zëvendësimin e personaliteteve. Kështu iu përgjigj me shkrim kryeministri Kirill Petkov grupit të monitorimit në Parlamentin..

01.02.22 09:47 |
Kirill Petkov

Një gjyqtar do të kontrollojë Prokurorin e Përgjithshëm

Nuk ka asnjë mënyrë për të mashtruar institucionet evropiane, tha Kryeministri Kirill Petkov pasi u dëgjua në Grupin LIBE për Monitorimin e Demokracisë në Parlamentin Evropian. Është e qartë për të gjithë se prokuroria nuk po funksionon mirë, tha..

27.01.22 15:26 |
Ivan Geshev

Prokurori i Përgjithshëm kërkon një monitorim më të rreptë të BE-së mbi Bullgarinë

Prokurori i Përgjithshëm Ivan Geshev kërkoi nga eurodeputetët intensifikimin e dialogut me institucionet evropiane dhe monitorimin më të rreptë. Duke folur para grupit LIBE të Parlamentit Evropian, i cili monitoron demokracinë dhe shtetin e së..

27.01.22 15:01 |
Roberta Mezzola

Rumen Radev ka uruar Roberta Mezzolan me rastin e zgjedhjes së saj si Presidente e PE-së

Presidenti Rumen Radev ka uruar Roberta Mezzolan për zgjedhjen e saj si Presidente e Parlamentit Evropian. Në letrën e tij, Presidenti shprehu mbështetjen e Bullgarisë për ruajtjen e vlerave evropiane dhe demokracisë, për prosperitetin e Evropës..

18.01.22 19:12 |

Grupi i Demokracisë i PE fton institucionet bullgare në një seancë dëgjimore

Grupi Monitorues i Demokracisë i Parlamentit Evropian organizoi një seancë dëgjimore mbi situatën në Bullgari më 27 janar 2022 në Bruksel. Këtë e ka bërë të ditur në Facebook, eurodeputetja bullgare Elena Jonçeva. Eurodeputetët do të ftojnë përfaqësues..

18.01.22 16:17 |
Всички новини: днес | вчера