Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zgjedhjet 2024

Bullgaria në zgjedhjet evropiane

Foto: europarl.europa.eu

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian më 9 qershor 2024 kaluan pa lëkundje të veçanta për formacionet drejtuese politike. Partia Popullore Evropiane dhe socialistët mbeten në krye dhe ndoshta do të vazhdojnë të ndjekin politikat e tyre të përshkruara.

Në të njëjtën kohë, nuk mund të injorojmë daljen e evropianëve nga formacionet e gjelbra dhe mbështetjen në rritje për partitë e ekstremit të djathtë. Dhe ndërsa në vitet 1990 partia e Jean-Marie Le Pen nuk kishte shumë mbështetës, 30 vjet më vonë ajo u bë një forcë politike udhëheqëse në zgjedhjet evropiane në Francë. Bilanci është i ngjashëm në Belgjikë, ku ekstremi i djathtë "Interesi Flaman" zhvendosi partinë në pushtet të Alexander de Cro "Liberalët dhe Demokratët e Hapur Flamand". Në Austri gjithashtu fitoi partia e ekstremit të djathtë “Partia Austriake e Lirisë” dhe në Itali triumfoi partia e Melonit. “Alternativa e Gjermanisë” e ekstremit të djathtë është forca e dytë më e madhe politike në Gjermani dhe Partia Social Demokrate e kancelarit Olaf Scholz është e treta.


Sa i përket Bullgarisë, sipas të dhënave nga regjistrimi paralel i “Gallup International Balkan”, partner i BNR-së në mbulimin e zgjedhjeve “2 në 1”, në Parlamentin Evropian hynë gjashtë parti bullgare, përfshirë për herë të parë atë nacionaliste”. Vëzrazhdane”, e cila konkuron vendin e dytë me “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike”.

Sipas politologut Daniell Stefanov, në Parlamentin e ri Evropian do të ketë një grup më të fortë të ekstremit të djathtë, por sërish do të gjendet një shumicë e partive të moderuara për të propozuar presidentin e Komisionit Evropian. Në këtë kuptim, eurodeputetët bullgarë duhet të kenë një “pamje Brukseli”, sado që kjo është një arsye për tallje tek ne: