Eмисия новини
от часа

Dënohen përgjegjësit për ndotjen e lumit Devinska në Rodopet

Në rastin e ndotjes së lumit Devinska, u hap një procedurë paraprake, të cilën e vëzhgon Prokuroria e Qarkut në Smoljan, njoftoi Prokuroria e Apelit në Plovdiv. Ndotja u shkaktua nga shkarkimi i parregulluar i ujërave të ndotura nga kompania e..

07.08.23 18:17 |
Foto: Facebook / L’Etape Bulgaria by Tour de France

Një etapë e turneut Tour de France organizohet për herë të parë në Bullgari

Një etapë e Turneut të Çiklizmit Tour de France organizohet për herë të parë në Bullgari. Ajo do të mbahet më 30 korrik në rajonin e qytetit Velingrad , duke kaluar nëpër Rodopet piktoreske. Itinerari përfshin dy trase - të gjata (102 km) dhe të..

05.07.23 16:04 |

14 shkaba të zeza spanjolle fluturuan të lirë në qiell mbi Rodopet Lindore

Shkaba të zeza, të sjella nga Spanja, tashmë po fluturojnë në qiellin mbi Bullgarinë dhe më në fund ndihen të lirë në mjedisin e tyre natyror. Pak ditë më parë, 14 ekzemplarë të bukur të zogut grabitqar më të madh dhe më të rëndë në Kontinentin e..

06.12.22 07:15 |

Po feston linja me binarë të ngushtë në Rodopet

Çdo e diele e parë e shtatorit i kushtohet festimit të një kureshtjeje unike turistike në Bullgari - hekurudhës me binarë të ngushtë "Septemvri-Dobrinishte". Fillimi është vënë nga Shoqata Civile “Për linjën me binarë të ngushtë” dhe kryetari i saj..

04.09.22 07:25 |

Gjuetia fotografike e arinjve në Rodopet ose si të rrisni adrenalinën tuaj

Bullgaria është një nga shtetet e Kontinentit të Vjetër me popullatën më të madhe të arinjve të murrmë ( Ursus arctos ). Këta arinj janë një specie e mbrojtur në Bullgari dhe janë të ndaluar për gjueti. Në sajë të kësaj numri i tyre u rrit vitet..

28.04.22 07:15 |

Çfarë është Rewilding dhe si bota e egër e Rodopeve Lindore zgjohet për një jetë të re

Rewilding është rivendosja e ritmeve në natyrë në mënyrë natyrale. Një nga rrugët për ta ndihmuar, që ajo të kujdeset për veten është rikthimi i specieve të zhdukura prej kohe në të. Një shembull i suksesshëm në këtë drejtim janë Rodopet Lindore...

20.02.22 11:45 |

Moti i ngrohtë mashtroi bletët në Rodopet

Bletët largohen nga kosheret dhe shkojnë për të “kullosur” të joshur nga moti pranveror i pazakontë për janarin, informon BTA. Vitet e fundit temperaturat e larta gjatë dimrit nuk janë një përjashtim në krahinat jugore të Bullgarisë. Ja përse edhe..

09.01.22 11:55 |

Pamporovo është duke përgatitur pistat për skiatorët

Pushimorja jonë dimëror Pamporovo në Rodopet po pret skiatorët e parë të sezonit. Temperaturat minimale aty tashmë zbritën nën zero gradë dhe impiantet e borës artificiale nga mbrëmja e djeshme po punojnë në zonat e pistave. Parashikohet që sezoni..

25.11.21 12:14 |

7 ide për një fundjavë të paharrueshme në bashkinë Gërmen

Burime minerale, vendbanime etnografike, tradita kolorite, gjurma nga antikiteti, tablo të bukura natyrore – Bashkia Gërmen në Rodopet Perëndimore është e pasur me oferta për pushim dhe itinerare njohëse. Për disa prej fenomeneve më të famshme në këtë..

27.02.21 11:55 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна