Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një etapë e turneut Tour de France organizohet për herë të parë në Bullgari

Foto: Facebook / L’Etape Bulgaria by Tour de France

Një etapë e Turneut të Çiklizmit Tour de France organizohet për herë të parë në Bullgari. Ajo do të mbahet më 30 korrik në rajonin e qytetit Velingrad, duke kaluar nëpër Rodopet piktoreske. Itinerari përfshin dy trase - të gjata (102 km) dhe të shkurtra (57 km) me një rritje maksimale në lartësi prej 1700 metrash. Deri më tani, pjesëmarrës nga 17 vende u regjistruan për të marrë pjesë në L'Etape Bulgaria nga Tour de France.

“Tour de France: Etapa Bulgaria” organizohet nën kujdestarinë e “Tour de France”. Duhet të jetë një kopje e “L'Etape du Tour”. Organizator në vendin tonë është Klubi Sportiv “Sporti për të Gjithë - Sofja në Evropë”.


Më shumë nga rubrika

Motrat Stoevi do të luajnë në çerekfinalet në Mülheim

Stefani Stoeva dhe Gabriella Stoeva u kualifikuan në çerekfinalet e turneut të fortë të badmintonit të serisë "World Tour Super 300" në Mülheim (Gjermani). Gara, me një fond çmimesh prej 210 000 dollarësh, është gjithashtu një kualifikim për Lojërat..

botuar më 24-03-01 12.24.MD
Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD
Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD